Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Idzie nowe w szpitalu klinicznym.
  • Ostatnia zmiana 17.09.2012 przez Medyk Białostocki

    Idzie nowe w szpitalu klinicznym

    W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku idą zmiany. Na 50 urodziny szpitala dyrekcja zafundowała wszystkim pracownikom identyfikatory. Uruchomiona została również nowa strona internetowa

    Podstawą do podjęcia przez dyrekcję decyzji o przygotowaniu identyfikatorów była ustawa o Działalności Leczniczej. Art. 36.1 tej ustawy mówi, że osoby zatrudnione w szpitalu oraz będące na „kontrakcie” są „obowiązane nosić w widocznym miejscu identyfikator zawierający imię i nazwisko oraz funkcję tej osoby”.

    Jak było do tej pory? Nie było to ujednolicone. W niektórych klinikach np. Klinice Ginekologii kierownik przygotował wszystkim swoim pracownikom identyfikatory ze zdjęciami. Pielęgniarki w całym szpitalu nosiły małe metalowe tabliczki z nazwiskami. Niektórzy lekarze nosili tabliczki z ręcznie wypisanymi nazwiskami, inni nie mieli w ogóle identyfikatorów.

    Każdy z plakietką

    Teraz to się zmieni. Wszyscy pracownicy szpitala (prawie 2 tys. osób) zostali podzieleni na pięć grup zawodowych: identyfikatory z niebieskim paskiem będą nosić lekarze, z czerwonym – personel pielęgniarski i położne, z zielonym – pracownicy diagnostyki, z żółtym – personel techniczny, a z pomarańczowym administracja. Na każdej plakietce jest też imię i nazwisko oraz zdjęcie pracownika, pełniona funkcja, oraz jednostka, gdzie dana osoba pracuje.

    - Personel medyczny musi być rozpoznawalny, tak jest na całym świecie – tłumaczy Bogusław Poniatowski, dyrektor USK. – Wszyscy musza nosić identyfikatory, w przypadku uszkodzenia lub zgubienia plakietki, pracownik będzie musiał wyrobić ją na własny koszt.

    Gubieniu identyfikatorów mają zapobiec umieszczone na nich zdjęcia.

    - Łatwo będzie wyłapać, jeśli ktoś znajdzie i założy nie swój identyfikator – tłumaczy dyrektor Poniatowski.

    Dodatkowo każdy identyfikator ma z tyłu wydrukowany kod paskowy z numerem przyporządkowanym konkretnemu pracownikowi. Kody paskowe mają być w przyszłości wykorzystane przy systemie dystrybucji leków. Identyfikatory kryją w sobie jeszcze jedną niespodziankę. Mają w sobie wbudowany specjalny mikroprocesor, który w założeniu będzie działał jak obecne zbliżeniowe karty płatnicze. W przyszłości ułatwi to życie pracownikom np. zbliżając kartę do odpowiednich czytników, będzie można bez konieczności wbijania kodów powołanym osobom wchodzić na blok operacyjny czy SOR.

    Wszystko w internecie

    Od połowy lipca w USK ruszyła także nowa strona internetowa. Jest bardziej czytelna i atrakcyjna graficznie. Nowością jest też dział „dla pacjenta”.

    - W tym dziale pacjenci mogą się znaleźć wszystkie niezbędne informacje potrzebne podczas pobytu w naszym szpitalu – poczynając od informacji gdzie zaparkować samochód, jakie zabrać ze sobą dokumenty, czy jak przygotować się do operacji czy porodu – mówi dyrektor. – W dziale szpital można poznać dokładną strukturę szpitala i zapoznać się z działalnością poszczególnych klinik czy zakładów. Jest również oddzielna zakładka dla mediów.

    Oprócz portalu internetowego pracownicy szpitala mogą wejść do Intranetu czyli na wewnętrzną stronę dostępną tylko dla pracowników szpitala. Znajdą tam wszystkie niezbędne dokumenty kadrowe, wnioski socjalne oraz najnowsze zarządzenia dyrekcji.

    Katarzyna Malinowska-Olczyk

     

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.