Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Kriobank oswaja niepłodność.
  • Ostatnia zmiana 31.12.2014 przez Medyk Białostocki

    Kriobank oswaja niepłodność

    Białostocki Kriobank - pierwsza prywatna klinika in vitro w Polsce - obchodzi w tym roku 25 lat swojego istnienia. Z tej okazji rozpoczyna kampanię społeczną, która ma „oswoić” temat niepłodności.

    Kriobank jest najdłużej działającym w Polsce niepublicznym ośrodkiem leczenia niepłodności. Istnieje nieprzerwanie od 1989 roku. Do tej pory dzięki pomocy zespołu Kriobanku na świat przyszło  około 7 tys. dzieci.

    Pierwotnie klinika mieściła się w kilku wynajętych pomieszczeniach przy ul. Wesołej. Działał tam pierwszy w Polsce profesjonalny bank nasienia zajmujący się pozyskiwaniem, kriokonserwacją oraz udostępnianiem nasienia dawców dla potrzeb rozrodu. W kolejnych latach Kriobank rozrastał się, oprócz banku nasienia zaczął się także zajmować pełnoprofilowym leczeniem niepłodności. W 1998 roku klinika przeniosła się do specjalnie przebudowanej kamienicy przy ul. Stołecznej 11, gdzie funkcjonuje do dziś. Obecnie zatrudnia około 25 osób i oferuje kompleksowe usługi - nie tylko leczy niepłodność, ale też oferuje opiekę ginekologiczną i położniczą. Jako jedyna oferuje również leczenie pacjentom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, jak też z chorobami wirusowymi. Od 2013 roku Kriobank jest również realizatorem rządowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

    Jak podkreślał podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji jubileuszu prof. Waldemar Kuczyński, założyciel i dyrektor Kriobanku, medycyna poradziła już sobie z kwestią niepłodności.

    - Problem dotyczy społeczeństwa, ludzi, relacji, psychiki, związku partnerskiego, a w najmniejszym stopniu medycyny - mówi prof. Kuczyński. - I choć minęło już ponad ćwierć wieku od narodzin pierwszego w Polsce dziecka z in vitro, nadal niepłodność jest stygmatem. Od lat wciąż jest tak samo, nasi pacjenci proszą, by na recepcie czy zwolnieniu nie było pieczątki z napisem niepłodność.

    Kriobank rozpoczyna roczną kampanię społeczną. Na początek 6 grudnia odbył się cykl bezpłatnych wykładów i warsztatów pod hasłem „Pomyśl o dziecku. Teraz”. Skierowane były one do osób, które dopiero zaczynają myśleć o dziecku. Specjaliści w swoich dziedzinach mówili o tym, jak przygotować się do ciąży od strony medycznej, jaką dietę stosować, by zwiększyć swoją płodność, a także, kiedy zacząć szukać pomocy. Prof. Waldemar Kuczyński mówił o możliwościach, jakie daje rządowy program refundacji in vitro i udzielał bezpłatnych porad. Równolegle podczas tego spotkania odbywały się warsztaty refleksologiczne (specjalistka od akupresury uczyła, jak znaleźć na stopach receptory różnych organów odpowiadających za płodność i jak je uciskać, żeby poprawić ich funkcję).

    Wiosną - w kwietniu 2015 - roku zaplanowane jest kolejne spotkanie, tym razem dla osób, które już mają problemy z płodnością. Odbyłyby się warsztaty psychologiczne i spotkania z seksuologiem na temat: „Niepłodność, a relacje w związku”. Przewidziane są również wykłady ekspertów poświęcone problematyce rozrodu u osób niepełnosprawnych z uszkodzonym rdzeniem kręgowym („Też możesz być ojcem”).

    W maju zespół Kriobanku chce spotkać się z rodzicami i dziećmi, którym pomógł przyjść na świat. Kampanie zakończy konferencja naukowa w wrześniu 2015 roku poświęcona problemowi dotąd w Polsce niezauważalnemu, czyli oncofertility (zabezpieczeniu płodności u pacjentów chorych onkologicznie).

    - Kiedy na nowotwór zapada młoda osoba, lekarze skupiają się jedynie na tym, jak ratować jej życie - tłumaczy prof. Waldemar Kuczyński. - Jednak od 30 do 80 proc. tych osób przeżyje i będzie chciała realizować plany rozrodcze. Niestety leczenie przeciwnowotworowe obarczone jest wysokim ryzykiem utraty płodności w związku z zastosowaniem energii promienistej czy też chemioterapii.  Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest zabezpieczenie komórek jajowych czy nasienia jeszcze przed leczeniem zasadniczym. Niestety w Polsce nie ma ani schematu postępowań w takiej sytuacji, ani nie jesteśmy przygotowani do tego organizacyjnie.

    Oprócz spotkań Kriobank organizuje także konkurs „Podziel się mocą”. Chce zaprosić swoich pacjentów do podzielenia się wspomnieniami z leczenia. Na autorów najlepszych prac czekać będą atrakcyjne nagrody finansowe i książki. Nagrodzone utwory zostaną opublikowane na stronach „Gazety Wyborczej” oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia „Nasz Bocian”. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane w formie książki przez Kriobank i będą bezpłatnie rozdawane pacjentom tej kliniki, którzy są dopiero na początku drogi, by dodawać im sił do dalszej walki.

    Więcej informacji na stronie www.kriobank.pl

    Katarzyna Malinowska-Olczyk

     

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.