Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Profesor Dobroński z nagrodą prezydenta Białegostoku.
  • Ostatnia zmiana 27.03.2013 przez Medyk Białostocki

Profesor Dobroński z nagrodą prezydenta Białegostoku

Prof. Adam Czesław Dobroński z Uniwersytetu w Białymstoku, a Czytelnikom „Medyka” znany z cyku „Miasta naszego regionu” otrzymał nagrodę prezydenta Białegostoku w kategorii ochrony dziedzictwa. Jest to wyraz uznania za Jego przybliżanie i popularyzowanie miasta i ludzi z nim związanych.

Profesor Dobroński od prawie 40 lat zajmuje się historią Białegostoku i regionu. Jest autorem licznych publikacji naukowych, redaktorem historycznych rubryk prasowych w Kurierze Porannym i Medyku Białostockim, współautorem i redaktorem książek „Białystok lata 20-te lata 30-te”, „Białostoczanie lat 20-tych lat 30-tych”, „Białostoccy Żydzi, Białystok na starych pocztówkach”, „Historia Województwa Podlaskiego”, „Historia Białegostoku”, „Białystok. Historia miasta”.
    Przywrócił miastu postać Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego (w książkach Ostatni Prezydent II RP i Ryszard Kaczorowski. Dziewięć wieczorów z Prezydentem). Dzięki jego staraniom w Bibliotece Uniwersyteckiej powstała ekspozycja Gabinetu Prezydenta Kaczorowskiego.
    W pozostałych kategoriach nagrody prezydenta przyznano: Monice Szewczyk, Teatrowi Malabar Hotel, Stowarzyszeniu „Fabryka Bestsellerów. Uroczyste wręczenie nagród planowane jest na 23 czerwca.

Prof. Dobroński jesienią 2012 roku został uhonorowany medalem za zasługi dla UMB, za upowszechnianie historii uczelni (zdjecie pochodzi z tej uroczystości)

Artykuły napisane dla Medyka przez prof. Adama Czesława Dobrońskiego