Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Przypadek świńskiej grypy w szpitalu USK.
  • Ostatnia zmiana 09.01.2013 przez Medyk Białostocki

Przypadek świńskiej grypy w szpitalu USK

Pacjentka, w ciężkim stanie, z potwierdzonym zakażeniem wirusem świńskiej grypy jest leczona w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

- Chora jest w ciężkim stanie, z niewydolnością oddechową, jest podłączona do respiratora – mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik szpitala.  - Trafiła do nas pod koniec grudnia, przewieziona została z oddziału pulmonologicznego. Pobrane od pacjentki próbki do badań wykazały obecność wirusa typu AH1N1 podtyp V.

Niewydolność oddechowa to powikłanie grypy. Chora jest respirowana w tzw. obiegu zamkniętym, nie stwarza więc zagrożenia epidemiologicznego. Otrzymuje również leki antywirusowe.

To pierwszy na Podlasiu tak poważny przypadek pogrypowych powikłań w tym sezonie. Na południu Polski od kilku dni odnotowywane są przypadki tzw. świńskiej grypy A/H1N1. Tam na powikłania zmarły już dwie osoby.