Wykłady ekspertów z Auria Biobank Uniwersytetu w Turku - 08.10.2015

28.09.2015 08:30

pracownicy naukowo-dydaktyczni, doktoranci oraz studenci
    Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

***
    Pragnę serdecznie zaprosić Państwa na wykłady
    ekspertów

z Auria Biobank, Uniwersytetu w Turku

które odbędą się w dniu
    8 października (czwartek)
    w Auli im. prof. dr hab. Ludwika Rocha Komczyńskiego
    w budynku Collegium Pathologicum (parter), ul. Waszyngtona 13

godz. 14:00 – 15:00

Dr Heli Salminen-Mankonen

"Auria Biobank - Roadmap to better public and personalized health"

-----------------------------------

godz. 15:00 – 16:00
     Prof. Olli Carpen
    "Innovative future of biobanking in Finland"

***

Jednocześnie pragnę poinformować wszystkich zainteresowanych członków społeczności akademickiej naszej Uczelni o możliwości indywidualnych konsultacji merytorycznych z profesorami wizytującymi w zakresie obecnie realizowanych lub planowanych badań naukowych. Konsultacje z profesorami odbędą się bezpośrednio po wykładach.

------------------------------------------

Prof. dr hab. Adam Krętowski

Prorektor ds. Nauki UMB

UNIWERSYTET MEDYCZNY W BIAŁYMSTOKU, Dział Nauki i Współpracy Międzynarodowej

ul. Jana Kilińskiego 1, 15-089 Białystok, Tel. 85 748 54 12, fax 85 748 54 90, e-mail: dzialnau@umb.edu.pl

Informacja o Auria Biobank:

Auria Biobank is the first clinical biobank established in Finland (capture population 863 244). It has been established by the University of Turku and the hospital districts of Southwest Finland, Satakunta and Vaasa. Auria Biobank holds over 1 million human samples with digital information from hospitals dated back 10 to 20 years and certain national health registries in a decoded mode to protect the identity of the sample donors. Approximately 80% of the samples in Auria Biobank are cancer samples. In accordance with the specialties of the hospital districts of Southwest Finland and Satakunta, the biobank supports research in cancer, diabetes and cardiovascular diseases in particular. Auria offers contract based research and expert services with private and public organization utilizing biobank samples and data especially in the area of pharmaceutical, diagnostics, genomics and bioinformatics.