Uroczyste wręczenie dyplomów nagród naukowych i dydaktycznych Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

08.12.2016 15:57

Ponad 300 nauczycieli akademickich UMB otrzymało nagrody Rektora (przyznane są w 3 kategoriach: naukowe, dydaktyczne oraz za całokształt dorobku). Badania zwycięzców w kategorii naukowej znalazły uznanie na łamach prestiżowych polskich i zagranicznych czasopism. Teraz kreatywność  i ciężką  pracę docenił Rektor UMB prof. dr hab.  Adam Krętowski. W sumie na nagrody przyznał ponad milion złotych.  Badania wyróżnionych w kategorii naukowej dotyczyły m.in.: przyczyn zespołu nerczycowego u dzieci, funkcji nerek u noworodków i wcześniaków, patogenezy kamicy dróg moczowych, wykorzystania potencjału regeneracyjnego organizmu  w celu odbudowy uszkodzonych tkanek i organów, wyjaśnienia nowych mechanizmów regulujących aktywność układu immunologicznego. Sukcesem okazały się także badania nad nowymi formami związków (nanocząstek magnetycznych) charakteryzujących się działaniem przeciwbakteryjnym.

Uroczystość, którą uświetnił występem Chór UMB pod batutą docent Anny Moniuszko odbyła się w Auli Magna Pałacu Branickich.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to najwyżej notowana w rankingach podlaska uczelnia wyższa. Blisko 800 nauczycieli akademickich na 14 kierunkach kształci ponad 4,6 tysiąca studentów - w tym ponad 300 w języku angielskim.
    UMB jako jeden z nielicznych w kraju może pochwalić się prestiżowym statusem Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW).

Relacja z wydarzenia w Medyku Białostockim

Relacja z wydarzenia na www.radio.bialystok.pl

Relacja z wydarzenia w TVP3 Bialystok

Relacja w Gazecie Wyborczej