Marek Karp będzie dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

28.03.2017 15:48

Marek Karp dotychczasowy p.o. Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku jest najlepszym kandydatem do zarządzania tą placówką. Tak uznała komisja konkursowa, która przesłuchiwała dziś chętnych na to stanowisko menedżerów.  Jak powiedział przewodniczący komisji konkursowej, Prorektor ds. Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Janusz Dzięcioł, wszyscy kandydaci zaprezentowali wysoki poziom merytoryczny. Najwyżej oceniono wizję Marka Karpa. Formalne powołanie na stanowisko dyrektora przez Rektora UMB nastąpi w pierwszych dniach kwietnia.

Dyrektor Marek Karp w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym pracuje od 2002 roku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2001 roku ukończył w Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów w Białymstoku studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych „Zarządzanie w ochronie zdrowia”. Ma również dyplom studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej „Alternatywne źródła finansowania kapitału. Inżynieria finansowa”. Od 2001 roku może też zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Swoją karierę rozpoczął w Urzędzie Wojewódzkim w Łomży, gdzie przeszedł wszystkie szczeble ścieżki zawodowej: od referenta po starszego inspektora wydziału finansowego. Przez kolejne dwa lata (1997-1999) był głównym księgowym w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Następnie rozpoczął pracę w Podlaskiej Regionalnej Kasie Chorych najpierw, jako dyrektor Departamentu Kontroli, a następnie dyrektor Departamentu Finansowego.  W latach 2000 – 2001 był dyrektorem w departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Przez kolejne dwa lata odpowiadał za gospodarkę finansową w Podlaskiej Regionalnej Kasie Chorych, jako członek zarządu – zastępca dyrektora ds. finansowo-administracyjnych. W 2002 roku rozpoczął pracę w USK w Białymstoku. Wyprowadził szpital z zadłużenia (kiedy rozpoczął pracę szpital miał 23,5 mln zł długu). Podczas jego pracy przychody wzrosły z 94 mln zł do 220 mln zł.

O Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym:

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku to jeden z największych szpitali klinicznych w Polsce, a jednocześnie jest to najnowocześniejsza publiczna placówka służby zdrowia w województwie podlaskim. Wykonuje się tu szeroki wachlarz unikatowych procedur w ramach kontraktu z podlaskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz umowy z Ministerstwem Zdrowia. Są tu hospitalizowane przypadki z medycznego punktu widzenia najtrudniejsze, wymagające wysokospecjalistycznej wiedzy i znakomitego sprzętu.

Rolą szpitala uniwersyteckiego – jest również kształcenie przed i podyplomowe kadry medycznej, a także działalność naukowa i badawcza, która ma na celu rozwój medycyny oraz poprawę jakości leczenia.

Szpital mieści się w trzech miejscach. Przy ul. Skłodowskiej jest 26 klinik z 836 łóżkami, gdzie rocznie leczonych jest ponad 36 tys. pacjentów. W ramach szpitala funkcjonuje także 30 Poradni Specjalistycznych. Poradnie są ściśle powiązane z klinikami i prowadzą w warunkach ambulatoryjnych specjalistyczną działalność diagnostyczno-leczniczą. Rocznie jest tam udzielanych około 150 tys. porad specjalistycznych. Przy ul. Żurawiej znajduje się pięć klinik i cztery oddziały z 320 łóżkami, działa tam też 20 poradni. Z kolei w placówce przy ul. Warszawskiej są dwa oddziały z 72 łóżkami oraz sześć poradni.

W szpitalu zatrudnionych jest w sumie ponad 2,5 tys. pracowników. Spośród 760 pracujących w szpitalu lekarzy, 60 ma tytuł profesora, 32 doktora habilitowanego, kilkuset tytuł doktora nauk medycznych. Pacjentami opiekuje się 900 pielęgniarek i prawie 150 położnych.

Spośród 31 klinik działających w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym siedem to tzw. kliniki monopolistyczne - jedyne w regionie podlaskim. Są to:

- Klinika Kardiochirurgii;

- Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej;

- Klinika Neurochirurgii;

- Klinika Chirurgii Naczyń i Transplantologii;

- Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej;

- Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji;

- Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii.

Wykonuje się tu wysokospecjalistyczne zabiegi m.in.: zamykanie tętniaków
    i naczyniaków w mózgu, leczenie trombolityczne, angioplastykę, udrażnianie tętnic szyjnych, a także zamykanie ubytków w przegrodach serca. USK jest jedynym w północno-wschodniej Polsce ośrodkiem przeprowadzającym zabiegi przeszczepiania nerek oraz posiadającym Pracownię Elektrofizjologii i Leczenia Zaburzeń Rytmu Serca. Z kolei Klinika Kardiologii Inwazyjnej, jako pierwsza w województwie zaczęła wykonywać całodobowo koronarografie, koronaroplastyki, udrażnianie tętnic szyjnych i zamykanie ubytków w przegrodach między jamowych serca. Do Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej przyjeżdżają pacjenci z całej Polski. Jest bowiem jedną z najnowocześniejszych publicznych placówek w kraju, zajmujących się leczenie niepłodności i problemami endokrynologii ginekologicznej. Klinika ta jest ośrodkiem, w którym przyszło na świat pierwsze w Polsce dziecko dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego. Klinika była również realizatorem ministerialnego programu „Leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2013-2016”.

Od 2006 roku w szpitalu działa najnowocześniejszy w województwie Szpitalny Oddział Ratunkowy, na który rocznie trafia ponad 80 tys. pacjentów.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest jednym z 14 szpitali w Polsce i jedynym
    w regionie, w którym działa Centrum Urazów Wielonarządowych.