Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Wyniki badań naszych naukowców na łamach cenionego Scientific Reports

    24.04.2017 12:13
    Autor: Administrator UMB

    Od broni biologicznej i zabójczy wąglik, poprzez zatrucia pokarmowe oraz probiotyki, aż po środki owadobójcze, tak w wielkim skrócie wygląda portfolio bakterii z grupy Bacillus cereus, będących obiektem zainteresowania naukowców z Zakładów Mikrobiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Uniwersytetu w Białymstoku.

    Tym razem naukowcy obrali za cel badań białka rybosomalne, opisując ich związek z adaptacją tych bakterii do wzrostu w różnych temperaturach, a ich wyniki opublikowane zostały na łamach cenionego czasopisma Scientific Reports.

    Temperatura jest jednym z głównych czynników ograniczających namnażanie bakterii, mówi Dr Krzysztof Fiedoruk (UMB), a zdolność do wzrostu w bardzo niskich lub wysokich temperaturach jest złożonym procesem kontrolowanym na wielu poziomach funkcjonowania komórki, często z wykorzystaniem tzw. białek opiekuńczych ochraniających pozostałe elementy komórkowe. W związku z tym wyróżniamy „lubiące” zimno bakterie psychrofilne oraz rosnące w temperaturach >50°C drobnoustroje termofilne, pomiędzy którymi plasuje się znakomita większość bakterii chorobotwórczych dla człowieka, czyli tzw. mezofile. W przypadku laseczek z grupy Bacillus cereus temperatura odegrała kluczową rolę w ich ewolucji, prowadząc do zróżnicowania tej grupy na tzw. termotypy. Stąd też znajdziemy tutaj zarówno laseczki termofilne/termotolerancyjne, takie jak będące przyczyną zatruć pokarmowych B. cytotoxicus i emetyczne szczepy B. cereus, laseczki mezofilne – wysoce chorobotwórcza dla ludzi i zwierząt laseczka wąglika (B. anthracis) oraz „owadobójcza” laseczka turyngska (B. thuringiensis), jak również psychrofilne gatunki B. weihenstephanensis i B. mycoides. Niemniej jednak odpowiedzialne za ten proces mechanizmy adaptacyjne nie zostały poznane. Nasze badania wsparte wynikami analiz bioinformatycznych rzucają nowe światło na ewolucję tej grupy bakterii łącząc dotychczasowy stan wiedzy z fundamentalnymi strukturami komórkowymi jakimi są rybosomy, dodaje Prof. Izabela Święcicka (UwB), dostarczając jednocześnie biomarkerów do szybkiej identyfikacji i/lub różnicowania poszczególnych termotypów oraz wytyczając nowe kierunki badań w zakresie wpływu temperatury na ewolucję drobnoustrojów.

    Link do artykułu:

    https://www.nature.com/articles/srep46430

    Powrót