Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Białystok stolicą chirurgii małoinwazyjnej

    23.05.2017 20:08
    Autor: Administrator UMB

     

    Jak co roku w maju, w dniach 11-13 maja 2017r. , prof. dr hab. n. med. Jacek Dadan zorganizował wraz z zespołem I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Międzynarodową Konferencję pt. „Jak uniknąć zdarzeń niepożądanych w chirurgii małoinwazyjnej?”.

    Konferencję, która była już XI kolejnym międzynarodowym wydarzeniem organizowanym przez Klinikę, poprzedziły dwudniowe warsztaty z zakresu chirurgii małoinwazyjnej.

    W czasie dwóch dni prof. Jacek Dadan, dr hab. Hady Razak, dr n. med. Jerzy Łukaszewicz oraz autor niniejszego tekstu przeprowadzili 9 zaawansowanych zabiegów z zakresu wideochirurgii, wśród których znalazły się 3 operacje bariatryczne, 2 adrenalektomie, 2 operacje kolorektalne, gastrektomia i fundoplikacja. Transmisja na żywo jednocześnie z dwóch sal operacyjnych w bardzo wysokiej jakości oraz możliwość bezpośredniej dyskusji z operującymi chirurgami sprawiły, że warsztaty spotkały się z bardzo wysoką oceną uczestników. Chirurdzy z całej Polski oraz  z zagranicy wyrażali zgodnie opinię, że chętnie przyjeżdżaliby do Białegostoku częściej, żeby korzystać z tak doskonałej sposobności do nauki chirurgii małoinwazyjnej. Dzięki otwartości kierownika Kliniki – prof. Jacka Dadana na nowoczesne techniki chirurgiczne, Białystok potwierdził czołowe miejsce na laparoskopowej mapie Polski, czego głównymi beneficjentami są Podlasianie.

    We czwartek 11 maja wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Jak uniknąć zdarzeń niepożądanych w chirurgii małoinwazyjnej”. Formuła spotkania, oparta na połączeniu programu oficjalnego z uroczystą kolacją, choć nietypowa wobec innych konferencji, zyskała sobie przychylność uczestników, którymi byli najwybitniejsi polscy chirurdzy, władze uczelni oraz zaproszeni goście. Poruszane w Białymstoku od kilku lat zagadnienia, dotyczące zdarzeń niepożądanych, spotykają się z bardzo życzliwym przyjęciem i coraz większym zainteresowaniem ze strony polskich (i nie tylko polskich) chirurgów.  Wydarzenie zorganizowane w sercu Podlasia przyciągnęło czołówkę polskich chirurgów małoinwazyjnych. W czasie uroczystego otwarcia wystąpił Prezes Elekt Towarzystwa Chirurgów Polskich, mówiąc o własnych zdarzeniach niepożądanych oraz o tym, jak im zapobiegać w przyszłości. Podczas uroczystego otwarcia usłyszeliśmy stwierdzenie, że najlepsze dla polskich pacjentów byłoby skorzystanie z doświadczenia Duńczyków, którzy przed kilku laty wprowadzili obowiązek zgłaszania wszystkich zdarzeń niepożądanych, jednocześnie znosząc odpowiedzialność chirurga wobec pacjenta. Doprowadziło to skutecznego wyeliminowania  większości powikłań przez upowszechnienie wiedzy na ten temat. Takiej sytuacji życzymy wszystkim Polskim pacjentom.

    Główny dzień obrad, piątek, był czasem na spotkanie w atmosferze łączącej w sobie takie cechy jak: elitarne, profesjonalne, owocne, w rodzinnej atmosferze. W czasie trzech sesji naukowych, skupiono się kolejno na następujących zagadnieniach:

    1. Techniki małoinwazyjne w chirurgii onkologicznej;
    2. Techniki małoinwazyjne w chirurgii nieonkologicznej;
    3. Techniki małoinwazyjne w leczeniu przepuklin.

    Spośród 22 wykładowców, pięciu pochodziło z zagranicy, a 16 z przodujących polskich ośrodków chirurgii małoinwazyjnej. Ekspertami, którzy w szczególny sposób przyczynili się do wysokiej wartości naukowej spotkania, byli: prof. Almantas Maleckas – uznany na arenie międzynarodowej bariatra (chirurg specjalizujący się w leczeniu otyłości), dr Michał Chudy (brytyjski ekspert w chirurgii przepuklin) oraz prof. Igor Khatkov – światowy ekspert w zakresie małoinwazyjnych operacji trzustki, którego profesjonalizm, obiektywizm oraz perfekcyjne opanowanie języka angielskiego sprawiły, że trudno nam było uwierzyć w jego rosyjskie pochodzenie.

    Rangę Konferencji podniosła obecności najbardziej doświadczonych polskich chirurgów, wśród których znaleźli się między innymi „ojciec” polskiej laparoskopii – prof. Edward Stanowski, specjalista krajowy – prof. Grzegorz Wallner, przewodniczący Sekcji Wideochirurgii – prof. Marek Jackowski oraz przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej – prof. Maciej Michalik; ale przede wszystkim chirurgów najbardziej zaawansowanych w zakresie małoinwazynej. Wszyscy wykładowcy wśród poruszanych zagadnień, mieli do omówienia trudne sytuacje i zdarzenia niepożądane, z którymi spotkali się podczas operacji małoinwazyjnych. Wykłady bogato ilustrowane nagraniami z innowacyjnych operacji były prawdziwą ucztą dla wszystkich słuchaczy. Spotkanie podsumował prof. Krzysztof Bielecki, nestor polskiej chirurgii, który wspomniał o kontrowersjach dotyczących technik wideochirurgicznych oraz  „wytyczył” drogę rozwoju chirurgii małoinwazyjnej w Polsce. Wywołało to ożywioną dyskusję, podsumowaną przez prof. Wallnera słowami, że na obecnym etapie rozwoju medycyny nie można wyobrazić sobie chirurgii bez technik małoinwazyjnych.

    O wysokiej ocenie merytorycznej, ale także integracyjnej, podlaskiej konferencji, najlepiej świadczą słowa zagranicznych uczestników:

    - „Thank you very much for invitation and a possibility to visit you and your nice city, and also to meet my friends from Poland. It is a pleasure and an honour!”

    - „It was real pleasure for me to visit your conference.”

    - „… było sympatycznie i owocnie. Jak zwykle gościnnie i swobodnie.”

     

    Już dziś zapraszamy na Konferencję, planowaną w dniach 10-11 maja 2018. Chirurgom z Podlasia zapewniamy bezpłatny wstęp na obrady J
     

    Piotr Myśliwiec

    Powrót