Zaproszenie do składania wniosków do programu z DAAD służącego wspieraniu kosztów wymiany osobowej przy realizacji projektów badawczych w latach 2016-2017

01.04.2015 12:24
    Autor: Dział Rozwoju i Ewaluacji

Szanowni Państwo,

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) zapraszają do podejmowania współpracy naukowej w ramach programu z DAAD służącego wspieraniu kosztów wymiany osobowej przy realizacji projektów badawczych w latach 2016 – 2017.

W 1999 r. podpisano wspólny program służący wspieraniu współpracy naukowej. Jego celem jest aktywizacja wymiany naukowców realizujących wspólne projekty badawcze. Program służy wspieraniu mobilności naukowców zgodnie z przepisami obowiązującymi w obu państwach. Priorytetem jest pomoc młodym naukowcom (magistrantom, doktorantom i naukowcom tuż po doktoracie). We wniosku należy również przedstawić przewidywane dalsze przedsięwzięcia badawcze będące rezultatem współpracy, np. przygotowywanie wniosku do europejskiej lub polskiej agencji wspierającej badania naukowe.

Warunkiem złożenia wniosku jest przygotowanie konkretnego przedsięwzięcia naukowego, którym zajmują się wspólnie naukowcy obu krajów, możliwie w sposób komplementarny. We wniosku należy przedstawić cel naukowy projektu (zakres, nowe elementy, cele cząstkowe) w aspekcie współpracy polsko-niemieckiej. Polski wniosek może być przyjęty po warunkiem złożenia równoległego wniosku w Niemczech. We wniosku należy wyraźnie przedstawić konkretne zadania wykonywane przez partnera polskiego i niemieckiego. W ramach tego programu wspierane są tylko koszty podróży i krótkich pobytów naukowców, doktorantów, magistrantów (jeżeli praca magisterska jest częścią projektu) w kraju partnera. Całkowity okres wspierania projektu wynosi 2 lata. Maksymalny jednorazowy okres pobytu u partnera może wynosić 1 miesiąc w przypadku naukowców i 2 miesiące w przypadku studentów, absolwentów i doktorantów.

Maksymalne wsparcie finansowe jednego projektu przez DAAD wynosi 7500 euro rocznie.

Wsparcie finansowe DAAD dla nauczycieli akademickich i młodych naukowców po doktoracie wynosi odpowiednio:

· 82 euro/ dzień przy pobycie do 22 dni ;

· 1840 euro przy pobycie od 23 dni do jednego miesiąca.

Dla studentów, absolwentów i doktorantów wsparcie to wynosi odpowiednio:

· 41 euro/dzień przy pobycie do 22 dni;

· 1000 euro przy pobycie od 23 dni do jednego miesiąca.

Termin składania wniosków: do 30. 06. 2015 – początek realizacji 02. 01. 2016.

W przypadku zainteresowania konkursem proszę o wcześniejszy kontakt z Panią Marią Szlachtą z Działu Nauki i Współpracy Międzynarodowej, tel. 5655, e-mail: maria.szlachta@umb.edu.pl.

Zaproszenie do składania wniosków do programu z DAAD

Z poważaniem,

Prof. dr hab. Adam Krętowski