Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Projekt naukowca z UMB najwyżej oceniony w drugim konkursie programu TANGO (wspólne przedsięwzięcie NCN i NCBiR)

    12.12.2016 12:34
    Autor: Administrator UMB

     

    Miło nam poinformować, że projekt dr hab. Andrzeja Mogielnickiego z zespołu Zakładu Farmakodynamiki kierowanego przez prof. dr hab. Dariusza Pawlaka z Wydziału Farmaceutycznego naszej uczelni znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej TANGO 2.

    Konkurs to wspólne przedsięwzięcie NCN i NCBiR, mające na celu ułatwienie jednostkom naukowym wprowadzanie na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienia współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W drugim konkursie programu TANGO dofinansowanie w wysokości prawie 22 mln zł otrzyma 26 najlepszych spośród 119 zgłoszonych projektów.

    Zgodnie z założeniami konkursu obecny projekt opiera się na wynikach uzyskanych w ramach naukowego grantu NCN, realizowanego w latach 2012-2015 przez zespół farmakologów z naszej uczelni: mgr Bartłomieja Kałaskę, dr Emilię Sokołowską, mgr Joannę Mikłosz i dr hab. Andrzeja Mogielnickiego oraz naukowców odpowiedzialnych za syntezę chemiczną z Wydziału Chemicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr Kamila Kamińskiego, prof. dr hab. Marię Nowakowską i prof. dr hab. Krzysztofa Szczubiałkę. Najważniejszym osiągnięciem grantu było opracowanie nowego syntetycznego kopolimeru blokowego, tzw. Hepraing Binding Copolimer (HBC), który neutralizuje w 100% działanie heparyn. Może być on przydatny u pacjentów, którzy muszą przyjmować heparyny w celach leczniczych, np.: w chorobach zakrzepowo-zatorowych kończyn dolnych, lub profilaktycznych, np.: po zabiegach ortopedycznych. Jeżeli u takich chorych wystąpi poważne krwawienie związane z samym działaniem leku, które jak wynika z danych producentów heparyn jest stosunkowo częste (nawet do 5%) lub też krwawienie wynikające z urazu, a niezbędne jest udzielenie pomocy chirurgicznej, neutralizacja działania antykoagulacyjnego jest jedynym wyjściem. Mimo, że nie jest to częsta sytuacja, może uratować życie, stąd warto mieć dostęp do skutecznego antidotum. Drugim zastosowaniem jest standardowe podanie w czasie operacji, szczególnie kardiochirurgicznych, kiedy wymagane jest użycie krążenia pozaustrojowego i dawki heparyny są duże. Jedyną dostępną obecnie odtrutką heparyny jest znany od dawna siarczan protaminy. Jest to białko izolowane z nasienia łososia i wykazuje silne właściwości alergizujące. U 10% pacjentów może dochodzić do wystąpienia niekorzystnych efektów, takich jak nagły spadek ciśnienia krwi i częstości pracy serca, co znacznie pogarsza ich i tak trudny stan. Rzadko bo u 0.1-1% przypadków, szczególnie u pacjentów z cukrzycą przyjmujących insuliny protaminowe lub uczulonych na ryby, może nawet dochodzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego i stanu zagrożenia życia. HBC został w 2016 roku opatentowany jako wynalazek, ponieważ ma prostszą, powtarzalną i bardziej produktywną syntezę w porównaniu do protaminy – białka izolowanego z nasienia łososi poławianych u wybrzeży Japonii, ma wyższe bezpieczeństwo od protaminy przy zachowaniu tej samej skuteczności, i co najważniejsze ma pełną skuteczność w stosunku do heparyn drobnocząsteczkowych – protamina neutralizuje je maksymalnie w 60%, co mogłoby pozwolić na szersze zastosowanie bezpieczniejszych od heparyny niefrakcjonowanej heparyn drobnocząsteczkowych podczas zabiegów operacyjnych.

    Dalszy rozwój innowacyjnego rozwiązania zależy od zainteresowania technologią polskiego przemysłu biotechnologicznego/farmaceutycznego, ponieważ do przeprowadzenia badań rejestracyjnych konieczne są znacznie większe fundusze finansowe i kadrowe. Poszukiwanie współpracy naszego zespołu naukowego z polskim przedsiębiorcą i zainteresowanie zakupem praw do odkrytej substancji będą stanowić cel projektu TANGO 2. Zaplanowane są spotkania z potencjalnymi podmiotami gospodarczymi w celu zainteresowania technologią. Podczas prowadzonych rozmów wykorzystana zostanie przygotowana w ramach niniejszego projektu niezależna wycena własności intelektualnej oraz analiza rynkowa świadcząca o opłacalności wynalazku. Jeżeli są firmy chętne już dziś zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z dr hab. Andrzejem Mogielnickim (amogiel@umb.edu.pl) lub Biurem ds. Ochrony Własności Intelektualnej i Transferu Technologii  UMB (bowitt@umb.edu.pl).

    Osiągnięcie dr hab. Andrzeja Mogielnickiego potwierdza ogromy potencjał naukowców z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB w zakresie innowacji w medycynie. Dotychczas pracownicy Wydziału dokonali wielu ważnych odkryć naukowych czego potwierdzeniem są publikacje w renomowanych czasopismach oraz uzyskane patenty. Obecnie rozpoczynany poszukiwanie partnerów z przemysłu w celu nawiązania współpracy w zakresie komercjalizacji naszych pomysłów.

     

    Powrót