Wspólny projekt UMB, PB i UwB „Inkubator innowacyjności +” otrzyma finansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

02.01.2017 14:53

Logo programu Inkubator Innowacyjności+ - czarny napis na białym tleCelem programu "Inkubator Innowacyjności+", jest wsparcie zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji. Realizacja programu powinna przyczynić się do promocji osiągnięć naukowych, zwiększenia ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym.

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów prowadzących aktywną działalność w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych,
    w inicjowaniu współpracy środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym oraz w realizowaniu zadań, które doprowadzą do zastosowania wyników tych badań i prac na gruncie konkretnych rozwiązań rynkowych, w szczególności podmiotów działających na rzecz nauki.

W ramach programu podmioty będą zobowiązane do realizacji następujących zadań:

• inicjowania oraz wzmacniania współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, w tym poszukiwania podmiotów zainteresowanych wdrożeniem wyników badań naukowych i prac rozwojowych, przez promocję oferty technologicznej oraz udział w wystawach i targach typu "science to business";
    • przygotowania projektów komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, zawierających w szczególności analizy potencjału rynkowego wynalazków oraz analizy ich gotowości wdrożeniowej, a także wyceny praw własności przemysłowej;
    •  zarządzania portfelem technologii obejmujące w szczególności:

monitorowanie i analizy wyników badań naukowych lub prac rozwojowych pod względem ich użyteczności praktycznej, analizy potrzeb rynku służące wyborowi tematów badań naukowych lb prac rozwojowych oraz badanie stanu techniki przed rozpoczęciem badań lub prac, prowadzenie bazy danych o realizowanych projektach badawczych, osiągniętych rezultatach i możliwości ich zastosowania w praktyce, analizy możliwości uzyskania ochrony patentowej oraz możliwości komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych przed ich opublikowaniem. Ponadto prowadzenia prac przedwdrożeniowych, w tym dodatkowych testów laboratoryjnych lub dostosowania wynalazku do potrzeb zainteresowanego nabywcy, wskazania Brokerów Innowacji pełniących rolę pośredników działających w określonych obszarach wiedzy, odpowiedzialnych za nawiązanie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, co będzie zastosowaniem wyników badań naukowych w ramach konkretnych rozwiązań rynkowych.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku nawiązał współpracę z Instytutem Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. - spółką celową PB oraz z Uniwersytetem w Białymstoku co zaowocowało złożeniem wspólnego wniosku do programu II+. Liderem konsorcjum jest Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o.

Ze strony UMB odpowiedzialnym za realizację zadań projektu będzie zespół Uczelnianego Biura ds. Ochrony Własności Intelektualnej i Transferu Technologii - jednostki odpowiedzialnej na Uczelni za współpracę z biznesem i transfer technologii. Koordynatorem projektu po stronie UMB jest dr Andrzej Małkowski - specjalista ds. komercjalizacji, absolwent UW, UMB, SGH oraz University of California Berkeley w ramach programu "Top 500 Innovators".
    W ramach projektu UMB ma otrzymać dofinansowanie w wysokości 800 tys. zł