Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 1949 - 1959.
  • Ostatnia zmiana 24.08.2015 przez Administrator UMB

1949 - 1959

1949

• Jerzy Sztachelski wystąpił z inicjatywą utworzenia Akademii Medycznej w Białymstoku.
    • Funkcję rektora i organizację Uczelni powierzono Tadeuszowi Kielanowskiemu.
    • Na siedzibę Uczelni przekazano pałac Branickich, a na użytek zakładów teoretycznych - budynek byłego Seminarium Nauczycielskiego, który otrzymał nazwę Collegium Primum.

1950

• Powołano Akademię Lekarską w Białymstoku (mocą Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lutego) z pięćsetnym wydziałem lekarskim na świecie i dziesiątym w Polsce powojennej.
    • Rektor Tadeusz Kielanowski powołał pierwszą, w nowo powstałej Uczelni, Klinikę Ftyzjopulmonologiczną, z siedzibą w Szpitalu Wojewódzkim im. Jędrzeja Śniadeckiego przy ul. Piwnej 14 (obecnie ul. M. Skłodowskiej-Curie).
    • Powołano pierwsze zakłady nauk podstawowych: Zakład Anatomii Prawidłowej, Zakład Biologii, Zakład Chemii Ogólnej i Zakład Fizyki.
    • 2 października odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego.
    • Rozpoczęły działalność: Białostocki Oddział Zrzeszenia Studentów Polskich i Akademicki Związek Sportowy.

1951

• Uzyskano uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk medycznych i przeprowadzono pierwsze przewody doktorskie.
    • Powstało Studenckie Studium Radiowe.

1952

• Oddano do użytku Dom Studenta Nr 1.

1953

• Bazą lokalową pierwszych klinik Akademii były szpitale: Wojewódzki Szpital im. J. Śniadeckiego i Wojewódzki Szpital im. M. Skłodowskiej-Curie.

1954

• Oddano do użytku gmach zakładów teoretycznych, nazwany później Collegium Universum.
    • Powołano Klinikę Chorób Psychicznych na bazie lokalowej Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Choroszczy.

1955

• Wydano pierwsze dyplomy lekarza.
    • Rozpoczęto wydawanie czasopisma naukowego "Roczniki Akademii Medycznej w Białymstoku".
    • Stanowisko Rektora AMB objął prof. Stanisław Legeżyński.

1956

• Rozpoczęto wydawanie czasopisma akademickiego "Medyk Białostocki".

1957

• Rozpoczął działalność Klub Studencki "Co Nie Co".

1958

• Oddano do użytku budynek diagnostyczno-dydaktyczny przy ul. M. Skłodowskiej - Curie (Obecnie mieszczą się w nim zakłady i sala wykładowa Oddziału Stomatologii.

1959

• Rozpoczął działalność Klub Studencki "Herkulesy".
    • Stanowisko rektora objął prof. Jakub Chlebowski.