Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Medal Europejski dla rektora UMB.
  • Ostatnia zmiana 23.09.2014 przez Medyk Białostocki

Medal Europejski dla rektora UMB

Prof. Jacek Nikliński, rektor UMB, został wyróżniony Honorowym Medalem Europejskim przez największą polską organizację przedsiębiorców Business Centre Club.

Medal Europejski przyznawany jest już od 14 lat. Jest to wyróżnienie przyznawane za osiągnięcia największym i najlepszym polskim firmom oraz przedsiębiorcom. Istotna jest dynamika firmy, zdobyte nagrody i certyfikaty. Komisja weryfikacyjna ocenia także czy, i w jaki sposób, firma wykorzystuje możliwości, jakie daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej - czy korzysta ze szkoleń, seminariów na temat gospodarki europejskiej, konsultacji i analiz prawnych, badań rynku itp.

Medal Europejski jest niekomercyjną, ogólnopolską inicjatywą najważniejszej dla przedsiębiorców instytucji działającej przy Komisji Europejskiej - Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Business Centre Club.

Drugą kategorią wyróżnień są medale honorowe. Otrzymują je osoby spoza środowiska przedsiębiorców, które promują idee przyświecające inicjatorom medalu. Dotychczas Honorowe Medale Europejskie odebrali m.in. prof. Jerzy Buzek, prof. Norman Davies, Jerzy Pilch, Jacek Saryusz-Wolski, Krzysztof Zanussi, Jacek Żakowski.

Na początku czerwca medal odebrał prof. Nikliński wraz z Jadwigą Dwilewicz-Trojaczek, Jerzym Hołowieckim, Andrzejem Koźmińskim, Andrzejem Zawiślakiem, Wiesławem Jędrzejczakiem, Janem Turyną i Adamem Maciejewskim.

- Medale Europejskie przyznaliśmy nie tylko przedsiębiorcom, ale także polskim naukowcom, w myśl hasła „Gospodarka oparta o wiedzę”. Jeżeli polska gospodarka będzie wykorzystywała dorobek polskiej myśli naukowej, będą innowacje, będą nowe rozwiązania technologiczne wdrażane w firmach, wówczas staniemy się bardziej wiarygodnym partnerem nie tylko w Europie, ale też dla Stanów Zjednoczonych w robieniu interesów - podsumował uroczystości Marek Goliszewski, prezes BCC.

bdc