Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Laryngologia widziana z Austrii .
  • Ostatnia zmiana 17.03.2015 przez Medyk Białostocki

    Laryngologia widziana z Austrii

    Wyjazd do Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Graz był moim marzeniem. To europejski ośrodek, skąd wywodzi się chirurgia endoskopowa nosa i zatok przynosowych.

    Pionierami w tej dziedzinie był w Graz profesor Messenklinker oraz profesor H. Stammberger. Na co dzień - jako młoda początkująca w dziedzinie laryngologii lekarka - miałam szczęście obserwować i po raz pierwszy poznawać tajniki septoplastyki, septorynoplastyki oraz endoskopii nosa i zatok. Okazuje się, iż zabieg FESS ( Functional Endoscopic Sinus Surgery) ma swoje drugie żartobliwe imię FESS=Fun Endoscopic Sinus Surgery, oraz że tylko wspólne zrozumienie i współpraca pomiędzy chirurgiem głowy i szyi, onkologiem oraz patomorfologiem, pozwala na wybranie najlepszego sposobu leczenia. Ponadto ogromną zaletą austriackiej kliniki było bogate wyposażenie w najnowszy sprzęt, jednocześnie pracujące cztery sale operacyjne, jak również możliwość monitorowania pacjentów w Sali Opieki Pooperacyjnej, gdzie pracuje dodatkowy zespół anestezjologiczny. Największą grupę zabiegów wykonywanych w klinice stanowią operacje endoskopowe nosa i zatok w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, które urasta do choroby cywilizacyjnej również w bogatych krajach Unii Europejskiej.

    W Austrii, podobnie jak w Polsce, problem stanowi wzrost zachorowalności wśród młodej populacji pacjentów na raka migdałka podniebiennego i języka. Zdania co do wyboru najlepszego sposobu leczenia wciąż są podzielone, a dyskusja nad wyższością leczenia chemioradioterapią w stosunku do chirurgii laserowej, którą dysponują chirurdzy głowy i szyi, wciąż trwa na polu międzynarodowym.

    Co ciekawe, w trakcie trzymiesięcznego pobytu w klinice nie była wykonywana ani jedna laryngektomia całkowita z powodu raka krtani. Pacjenci zgłaszający się z rakiem krtani najczęściej prezentują niski stopień zaawansowania nowotworu ( głównie T1N0M0/T2N0M0), co daje możliwość leczenia małoinwazyjnego (chordektomia laserowa), jednocześnie zapewniając zachowanie narządu głosu. Warto podkreślić, iż ta metoda leczenia z sukcesem jest również stosowana w Klinice Laryngologii w Białymstoku, jednak, niestety, grupa naszych pacjentów w niskim stadium zaawansowania raka krtani należy wciąż do mniejszości.

    Godny podziwu w Austrii jest fakt, iż dzięki zwiększonej w społeczeństwie świadomości zagrożenia rakiem krtani, możliwe stało się dotarcie do większej grupy potencjalnych pacjentów. Wysoka wykrywalność raka we wczesnym stadium zaawansowania jest aktualnym priorytetem w wielu międzynarodowych ośrodkach. Warto pamiętać, że bezcennym kluczem do tego sukcesu jest nasze zaangażowanie w dotarcie do świadomości pacjenta. Codziennym zajęciom na bloku operacyjnym, które trwały od 7.30 rano do późnych godzin popołudniowych, towarzyszyła atmosfera międzynarodowych, interdyscyplinarnych spotkań młodych lekarzy z takich krajów, jak Niemcy, Austria, a nawet Egipt.

     Podczas krótkiego trzymiesięcznego wyjazdu, Graz odsłaniało przede mną nie tylko rzetelną wiedzę z zakresu laryngologii, ale też zachwycało swoim urokiem i bogactwem otaczającej przyrody.

     

    Greta Berger

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.