Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Prof. dr hab. Tadeusz Jankowski.
  • 24.02.2012

Prof. dr hab. Tadeusz Jankowski

Prof. dr hab. Tadeusz Jankowski (1903-1967)

Profesor Tadeusz Jankowski urodził się 7 lutego 1903 roku w Warszawie. W 1921 roku ukończył państwowe gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Następnie podjął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 1928 roku. W 1929 roku ukończył Kurs Szkoły Podchorążych Sanitarnych Rezerwy. Pracę zawodową rozpoczął w 1929 w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Warszawskiego, jednocześnie praktykując w Szpitalu Przemienienia Pańskiego na Oddziale Chirurgicznym pod kierownictwem doc. T. Butkiewicza. W latach 1938-1951 był ordynatorem Oddziału Chirurgicznego i dyrektorem Szpitala w Żyrardowie. W 1952 roku zorganizował i prowadził II Klinikę Chirurgiczną w Szczecinie. W latach 1952 -1955 prowadził Oddział Chirurgiczny w Starachowicach będąc jednocześnie konsultantem do spraw chirurgii województwa kieleckiego. W 1955 roku został powołany na Kierownika II Katedry i Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Białymstoku.
    Profesor Tadeusz Jankowski od 1946 roku był członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgów. Od 1958 roku pełnił funkcję członka Komisji Chirurgicznej Rady Naukowej Ministra Zdrowia. W 1952 roku za zasługi dla chirurgii polskiej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego działalność i zasługi w dziedzinie chirurgii wykraczały poza granice kraju. Polska chirurgia zawdzięcza mu przede wszystkim wprowadzenie do codziennej praktyki klinicznej nowoczesnej diagnostyki i chirurgii dróg żółciowych i trzustki. Opublikowane prace i doświadczenie kliniczne Profesora Tadeusza Jankowskiego stanowiły w tym okresie podstawę polskiej chirurgii schorzeń wątroby, dróg żółciowych oraz trzustki.
    Dorobek naukowy Profesora znalazł odzwierciedlenie w najbardziej cennych publikacjach z zakresu chirurgii przewodu pokarmowego, nowotworów oraz chirurgii doświadczalnej:
    1962 r- monografia: ,, Choroby trzustki ''
    1962r -publikacje: ,, Dynamika kikuta dwunastnicy i pętli doprowadzającej w przebiegu pooperacyjnym po resekcji żołądka ''
    ,, Odsysanie dwunastnicy jako sposób zabezpieczenia niepewnego kikuta dwunastnicy w trudnej resekcji żołądka''
    1963r- publikacje: ,,Chirurgiczne leczenie żółtaczki ''
    ,, Przezskórna cholangiografia przezwątrobowa w różnicowaniu żółtaczki ''
    1965r- publikacja ,,Kliniczne znacznie niektórych wrodzonych wad pozawątrobowych dróg żółciowych ''
    1967r - rozdziały dotyczące chirurgii dróg żółciowych i wątroby oraz trzustki w podręczniku ,, Chirurgia Kliniczna '' pod redakcją J. Nielubowicza i W. Rudowskiego.
    Profesor Tadeusz Jankowski wyszkolił wielu chirurgów polskich. Pod jego opieką 4 chirurgów uzyskało stopień doktora habilitowanego.
    Profesor Tadeusz Jankowski zmarł 14 sierpnia 1967 roku w Białymstoku po ciężkiej chorobie nowotworowej. We wspomnieniach uczniów pozostał przykładem doskonałego operatora i budzącego szacunek szefa, a przede wszystkim oddanego pacjentom lekarza
    i humanisty.