Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Programowy obóz letni z ratownictwa wodnego/Program summer camp with water rescue.
  • Ostatnia zmiana 15.04.2015 przez Studium Wychowania Fizycznego

    Programowy obóz letni z ratownictwa wodnego/Program summer camp with water rescue

    Miejsce

     

    Do roku 2013 obozy letnie prowadzone były na terenie ośrodka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku "Goła Zośka" k / Augustowa nad jeziorem Rospuda.

    Jest to miejsce położone 7 km za Augustowem w stronę Suwałk. Wyposażone było w boisko do siatkówki plażowej, stół do tenisa stołowego, rowery, badminton, kajaki, deski windsurfingowe oraz żaglówki typu omega.

    Noclegi odbywały się w namiotach udostępnionych przez uczelnię. Na terenie ośrodka znajdowała się drewniana wiata, w której były pomieszczenia kuchenne oraz pokoje dla kadry szkolącej i opiekunów obozów. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych było  to również miejsce, gdzie można spędzić miło czas przy kominku. O higienę dbano dzięki kabinom prysznicowym z ciepłą i bieżącą wodą.

    Oprócz turnusów rekreacyjnych w ośrodku odbywały się programowe obozy z ratownictwa wodnego dla studentów kierunku ratownictwo medyczne. Od roku 2014 obozy te organizowane są w ośrodku Wodnego Ochotniczego Pogotowaia Ratunkowego "Tama" znajdującego się w Rajgrodzie nad jeziorem Rajgrodzkim.

    Strona internetowa ośrodka: http://www.wopr.adn.pl/tama/page.php?page_id=1

     

    W trakcie obozu uczestnicy zapoznają się z organizacją pracy służby ratowniczej nad różnymi typami akwenów, podstawowymi wiadomościami z hydrologii wód śródlądowych i morskich oraz związanymi z tym niebezpieczeństwami i sposobami zapobiegania im, głównymi przyczynami i okolicznościami tonięcia, sposobami postępowania i zachowania się w różnych sytuacjach w wodzie (przykurcze, wiry, wodorosty, zimne prądy wodne, miejsca bagniste, wywrotka sprzętu pływającego, załamanie się lodu), zagadnieniami prawnymi i przepisami obowiązującymi zarówno na wodzie jak i nad wodą. W sposób praktyczny opanowują pierwszą pomoc przedlekarską, indywidualne i zespołowe techniki ratownicze, posługiwanie się podręcznym sprzętem ratowniczym (koła ratunkowe, rzutki rękawowe, bojki SP, kołowrót z liną asekuracyjną) i sprzętem pływającym (motorówki typu RIB, skuter ratowniczy BOMBARDIER z platformą ratowniczą), podstawowe zagadnienia nurkowania, węzły. W trakcie obozu liczne zajęcia i konkursy sprawnościowe wzmacniają współpracę w zespole oraz indywidualną sprawność psychoruchową. Jedną z większych atrakcji zapierającą dech są skoki desantowe z motorówki płynącej 60 km/h