• Ostatnia zmiana 12.04.2017 przez Medyk Białostocki

Szansa na niezwykły doktorat na UMB

Specjalista z zakresu biostatystyki i biologii medycznej - to unikatowy zawód, który można zdobyć na UMB. Uczelnia właśnie zyskała grant z programu Horyzont 2020 na realizację tego typu studiów doktoranckich.

Prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki UMB: - Współczesna medycyna w procesie diagnostycznym zbiera niesamowite ilości danych o pacjencie, które potem trzeba umieć zestawić tak, by wyciągnąć z nich właściwe wnioski. Takich fachowców na rynku pracy praktycznie nie ma.

To unikatowy typ studiów. Jego absolwent będzie umiał znaleźć powiązania występujące pomiędzy światem biologii i medycyny a matematyką i informatyką. Wszystko dlatego, że dzisiejsza nowoczesna medycyna (ale też badania medyczne) to tak naprawdę tysiące, jeśli nie miliony, różnych liczb, czy rekordów. Sam sprzęt medyczny to częściej zestaw różnych komputerów niż przysłowiowy lekarski stetoskop. Ilość danych generowanych jest tak wielka, że aby wyciągnąć z nich właściwe wnioski, trzeba umieć zapanować nad ogromnymi ciągami liczb. Np. badanie genomu jednego pacjenta, wykonane przez urządzenie do sekwencjonowania genomowego, to zbiór ponad trzech milionów rekordów, co przekłada się na wygenerowanie w ciągu jednego dnia danych zajmujących ponad 20 GB pamięci. A to jest tylko jeden pacjent i tylko jeden dzień jego badań.

- Kształcenie specjalistów z zakresu biostatystyki i bioinformatyki jest niezwykle ważne dla podjęcia skutecznego leczenia chorych. Współczesna medycyna w procesie diagnostycznym zbiera niesamowite ilości danych o pacjencie, które potem trzeba umieć tak zestawić, by wyciągnąć z nich właściwe wnioski. Takich fachowców na rynku pracy praktycznie nie ma i dlatego tak ważne jest, by ich wykształcić - mówi prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki UMB.

Warto podkreślić, że uczelni udało się zdobyć na uruchomienie tych studiów grant wartości 1,5 mln euro (to 50 proc. sumy całego projektu) z konkursu COFUND 2016, w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie (program Horyzont 2020). Od 2014 r. w Horyzoncie 2020 dofinansowanie projektów COFUND otrzymały tylko trzy polskie jednostki: Narodowe Centrum Nauki, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz Instytut Chemii Fizycznej PAN.

- To bardzo prestiżowy konkurs, a trzeba wspomnieć, że UMB będzie liderem całego projektu - dodaje prorektor Moniuszko.

- Zdobycie grantu z programu Horyzont 2020 to naprawdę wielka sprawa i powód do dumy dla UMB - wtóruje wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

Same studia formalnie będą się odbywały w Białymstoku, jednak zajęcia będą realizowane także m.in. w Belgii, Hiszpanii i Austrii. Dodatkowo wykłady będą prowadzić wykładowcy niemal z całego świata. Młodzi naukowcy sami prowadzić też będą indywidualne projekty badawcze, w których - wykorzystując nowoczesne techniki wielkoskalowe - będą szukać markerów chorób nowotworowych czy też chorób cywilizacyjnych (np. cukrzyca, otyłość, nadciśnienie). Wszystkie zajęcia odbywać się będą w języku angielskim.

Planuje się, że nabór na studia ruszy już w nowym roku akademickim. W sumie miejsc jest ledwie kilkanaście (rekrutacja w całej Europie).

UMB w 2013 r. uruchomiła podobne studia doktoranckie - Środowiskowe Studia Doktoranckie w Języku Angielskim. Jednak z uwagi na koszty udało się przeprowadzić tylko ich jedną czteroletnią edycję (wydatki pokryto z funduszy KNOW).

bdc

• Baner miejsc na twoją reklamę.      Logotyp 60 lat UMB.      Logotyp Młody Medyk.