• Aktualności

  Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB świętuje jubileusz 40-lecia.

  02.06.2017 17:00
  Autor: Administrator UMB

   

  Konferencją naukową, przygotowaniem kapsuły i tortem uczcił swój jubileusz Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

  Do grona składających życzenia dołączył Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, który osobiście pojawił się na uroczystości.  Minister gratulował władzom Uczelni i Wydziału, oraz dopingował aby trzymały poziom naukowy z którego słynie w całym kraju. Dodał, że Wydział ma prestiżową kategorię naukową A+, a UMB pnie się w rankingach.  

  Uroczystość uświetniła ceremonia wręczenia Profesor Milenie Dąbrowskiej Złotego Krzyża Zasługi przyznanego przez Prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz środowiska diagnostów laboratoryjnych. 

  J.M. Rektor UMB, Profesor Adam Krętowski dziękował wszystkim którzy przyczynili się do powstania, naukowego rozwoju, oraz budowy nowoczesnej siedziby Wydziału.  W imieniu Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych polskich uczelni gratulacje złożyła Profesor Krystyna Olczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu. Podkreśliła, że Wydział Farmaceutyczny UMB był prekursorem i chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami z rozwijania polskiej Farmacji.

  Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB, dr hab. Wojciech Miltyk dziękował w imieniu swoim, kadry i studentów za serdeczne życzenia, przedstawił krótki rys historyczny powstania Wydziału, jego obecne osiągnięcia i plany na przyszłość.  Poinformował, że wpisy z księgi pamiątkowej, treść referatów, oraz zapis video z przebiegu jubileuszu zostaną umieszczone w specjalnej kapsułce czasu. Otwarte będą dopiero za kilkadziesiąt lat. Kapsułkę czasu przygotowała firma ChM.

  Swoje wspomnienia z początków funkcjonowania Wydziału przedstawili między innymi Dziekani poprzedniej kadencji: Profesor Ryszard Farbiszewski i Profesor Maciej Szmitkowski, oraz Absolwenci Wydziału: dr Roland Rółkowski (kierunek Analityka Medyczna), mgr Agnieszka Kita (kierunek Farmacja) i mgr Urszula Tałałaj (Kosmetologia). Podkreślili, że są bardzo zadowoleni ze studiów, a swoją pracę traktują jako misję. Nie brakowało anegdot i historycznych zdjęć z życia Wydziału. Gratulacje z okazji 40-lecia Wydziału złożyli także m.in. :obecni podczas uroczystości jubileuszowych posłowie: Bernadetta Krynicka i Dariusz Piontkowski, Wojewoda Bohdan Paszkowski i Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej  Elżbieta Piotrowska – Rutkowska. Władze Wydziału otrzymały również listy gratulacyjne od Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Ministra Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, posła Mieczysława Baszko.

  W części konferencyjnej wygłoszone zostały referaty poświęcone nowoczesnej i bezpiecznej farmakoterapii (Profesor Małgorzata Sznitowska), misji diagnostów laboratoryjnych w systemie ochrony zdrowia (dr Małgorzata Czygier)  czy kierunkom rozwoju kosmetologii (dr Katarzyna Rogiewicz).

  Jubileusz zakończył panel naukowy poświęcony kobietom w nauce.

   

   Zapraszamy do zapoznania się z Wydziałem Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny laboratoryjnej

   

   

   

   

   

  Powrót