Spotkanie z cyklu Sport i edukacja w cukrzycy - 24.06.2017

25.06.2017 14:53

Michał Jeliński, mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie, razem z Kliniką Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB zorganizowali spotkanie dotyczące profilaktyki cukrzycy.
    Jeliński sam jest chory na cukrzycę. Choroba ta nie przeszkodziła mu jednak w osiąganiu największych sportowych celów. Dlatego po zakończeniu kariery wioślarza, założył fundację ACTIVEdiabet dzięki której stara się przekonywać chorych na cukrzycę (ale też ich bliskich), że choroba nie wyklucza ich z uprawiania sportu.
    - Zwłaszcza na początku, kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy chorzy jest to dla nas wielki cios. Jednak kiedy przyswoimy tę informację, to okazuje się, że cukrzyca nie jest wielkim problemem. Ja pokazuję swoją osobą, że z tą chorobą można osiągać naprawdę wielkie rzeczy. Trzeba tylko chcieć - powiedział Michał Jeliński.
    Spotkanie (odbyło się w Wydział Nauk o Zdrowiu UMB) miało kilka części. Specjaliści z kliniki opowiadali o tym jaką dietę stosować, czy jak przygotować się do wyjazdu na wakacje. Michał Jeliński tłumaczył na swoim przykładzie jak choroba wygląda przy uprawianiu sportu wyczynowego, ale też na co zwracać uwagę kiedy sport traktujemy amatorsko.
    Drugą częścią spotkania były zajęcia rekreacyjne i sportowe dla uczestników. Zarówno lekarze, ale też nasz mistrz przyznają, że uprawianie sportu w cukrzycy to bardzo ważna sprawa, która pozytywnie wpływa na organizm takiej osoby.
    Spotkanie odbyło się we współpracy z Uniwersytet Medyczny w Białymstoku