Profesor Maciej Szmitkowski ponownie Konsultantem Krajowym w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej

15.09.2017 16:47

Minister Zdrowia powołał prof. dr hab. Macieja Szmitkowskiego, kierownika Zakładu Diagnostyki Biochemicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na Konsultanta Krajowego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

Profesor jest absolwentem Akademii Medycznej w Białymstoku. Całe życie zawodowe związany jest z naszą uczelnią. Jest autorem i współautorem 435 prac naukowych w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych. Zainteresowania badawcze Profesora Szmitkowskiego to m.in.: biochemiczna identyfikacja, stężenie lub aktywność oraz ocena diagnostycznej przydatności wybranych białek  (cytokin, enzymów i ich inhibitorów, markerów alkoholizmu).

Profesor wśród licznych pełnionych funkcji był m.in : członkiem Komitetu Chemii Analitycznej PAN, wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, przedstawicielem Polski do Międzynarodowej Federacji Chemii Klinicznej i Medycyny Laboratoryjnej, przewodniczącym i członkiem Zespołów Ekspertów Ministra Zdrowia (do opracowania programów specjalizacji). Przewodniczył także Państwowej Komisji Egzaminacyjnej CEM.

Prof. M. Szmitkowski w przeszłości był Prodziekanem i Dziekanem Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Białymstoku.

W uznaniu zasług za całokształt dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego otrzymał w roku 2016 nagrodę Ministra. Jest także laureatem ponad 50 nagród naukowych przyznanych przez J.M. Rektora UMB. Nowo powołany Konsultant Krajowy jest również Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej. Dwukrotnie odznaczony był Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia, Odznaką Zasłużony Działacz PTDL, Odznaką Zasłużony Diagnosta Laboratoryjny,  Odznaką Zasłużony dla Warmii i Mazur, Złotą odznaką OHP, oraz Medalem Za Zasługi dla Akademii Medycznej w Białymstoku i Medalem Pięćdziesięciolecia PTDL.

Zapraszamy do zapoznania się z życiorysem i osiągnięciami Pana Profesora.

Konsultantów Krajowych powołuje Minister Zdrowia spośród wybitnych specjalistów. Do ich zadań należy m.in. : inicjowanie krajowych badań epidemiologicznych, oraz ocena metody i wyniki tych badań, prognozowanie potrzeb zdrowotnych w swojej dziedzinie, doradzanie jak realizować zadania, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia, opiniowanie wniosków o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami Polski, oraz opiniowanie i doradztwo przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.