217 pacjentów przebadali białostoccy lekarze w ramach badania naukowego ALICE prowadzonego z Oxfordem

08.10.2017 19:08

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uczestniczy w Badaniu naukowym „Antivirals for influenza Like Illness? An rCt of Clinical and Cost effectiveness in primary CarE (ALICE), obecnie największym na świecie badaniu skuteczności leków przeciwwirusowych (oseltamiviru) w leczeniu grypy, koordynowanym przez Uniwersytet w Oxfordzie.

Projekt ma olbrzymie znaczenie naukowe, ale również praktyczne ze względu na bardzo dużą liczbę zachorowań i powikłań grypy. Sieć badawczą w Białymstoku tworzy 22 lekarzy rodzinnych z 13 poradni rodzinnych.

We wrześniu w Białymstoku odbyła się wizyta monitorująca Badanie Alice. Białostocka sieć badawcza koordynowana przez Zakład Medycyny Rodzinnej (prof. dr hab. Sławomira Chlabicza), otrzymała doskonałą ocenę 9/10 punktów. W sezonie grypowym 2016/2017 w Białymstoku do badania włączono 217 pacjentów (najwięcej w Europie).