Ponad 5 tysięcy studentów rozpoczęło oficjalnie nowy Rok Akademicki na UMB

16.10.2017 16:41

Z udziałem Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, w dniu 16 października 2017 r.  odbyła 67 Inauguracja Roku Akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
    Jego Magnificencja Rektor, prof. dr hab. Adam Krętowski w wystąpieniu inauguracyjnym, którego mottem była rzymska sentencja „Per aspera ad astra” (Przez trudy do gwiazd) powiedział m.in. „Zdajemy sobie sprawę że dotychczasowe sukcesy, w tym sukcesy naukowe nie są dane raz na zawsze, a rywalizacja z innymi Uczelniami krajowymi jest coraz trudniejsza. Jesteśmy jednak zdeterminowani, by podjąć skuteczne działania prowadzące do dalszego wzrostu jakości naukowej, tak, aby za 4 lata mieć szansę aplikowania o status Uczelni badawczej. Mamy przy tym nadzieję, że proces ewaluacji jednostek naukowych będzie przebiegał w sposób transparentny i pozwoli na wyłonienie rzeczywistych liderów w poszczególnych dziedzinach polskiej nauki.” (…)Podobnie jak Kalifornia postawiła wiele lat temu na informatykę (computer science) i powstała Dolina Krzemowa, powinniśmy postawić na rozwój pewnych dziedzin w Polsce, które mogą być kołem zamachowym gospodarki. Myślę, że przedstawiłem szereg dowodów, że w naszym kraju obok elektromobilności czy inwestycji w energie odnawialne mamy podstawy, żeby postawić na rozwój nauk medycznych.” – mówił Rektor. Magnificencja zwracając się do studentów powiedział „Jestem pewien, że studiujecie na bardzo dobrej Uczelni. Jesteśmy dumni, iż w czasie ostatniej sesji wiosennej po raz kolejny z rzędu nasi absolwenci zajęli pierwsze miejsce w Polsce na Lekarskim Egzaminie Końcowym. Do tego najwyższego poziomu dołączyli w aktualnej jesiennej sesji koledzy z kierunku lekarsko-dentystycznego, którzy zajęli również pierwsze miejsce w Polsce w Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym. Takie osiągnięcia potwierdzają, że warto studiować na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Dobry wynik na końcowym egzaminie lekarskim to przepustka do wyboru wymarzonej specjalności i otrzymania miejsca na rezydenturze.

"Jesteście jedną z najlepszych uczelni w Polsce" - powiedział podczas uroczystości Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin. Wicepremier dodał, że nasza Uczelnia może z powodzeniem konkurować z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Warszawskim. Jarosław Gowin motywował białostockie środowisko akademickie, aby stawiało przed sobą najwyższe naukowe wyzwania.  "Korzystając z dobrego stanu tegorocznego budżetu, uruchomimy pewną dodatkową transzę środków - po te pół miliarda na badania naukowe, ale badania naukowe w zakresie przede wszystkim biotechnologii i nauk medycznych" - zapowiedział Jarosław Gowin.

„Medalem za zasługi dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku”, Senat Uczelni uhonorował doktora Włodzimierza Łopaczyńskiego - Prezesa Stowarzyszenia Absolwentów Naszej Uczelni w Ameryce Północnej. Minister Zdrowia przyznał nagrody 4 naukowcom z UMB:
    - prof. dr hab. Marii Zofii Górskiej za całokształt dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego,
    - prof. dr hab. Irinie Kowalskiej za osiągnięcia organizacyjne w zakresie podniesienia standardów kształcenia i dydaktyki oraz opracowania programów studiów zorientowanych na potrzeby rynku pracy dla kierunku lekarskiego i lekarsko- dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,
    - prof. dr hab. Markowi Wojtukiewiczowi - zespołową za osiągnięcia dydaktyczne – za współredakcję i współautorstwo pracy „Onkologia w praktyce lekarza rodzinnego” jako materiału wspierającego jakość kształcenia specjalistycznego,
    - dr Marcie Komarowskiej - indywidualną naukową za osiągnięcia będące podstawą do nadania stopnia doktora, w tym za pracę „Rola wybranych czynników genetycznych, hormonalnych i środowiskowych we wnętrostwie”.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przyjął w tym roku o 20 % więcej studentów zagranicznych (w sumie studiuje ich ponad 300). Są to głównie studenci z Norwegii, Szwecji, Hiszpanii i Niemiec, ale również z Izraela, Seszeli i Ghany. W sumie Nowy Rok Akademicki zaczęło ponad 5 tysięcy studentów i doktorantów (najwięcej w historii Uczelni). Na scenie Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, (gdzie trwała inauguracja) odbyła się uroczysta Immatrykulacja.

Przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości społeczność akademicka i goście obejrzeli najnowszy film promocyjny o UMB. Wykład inauguracyjny pt. "Nauki o zdrowiu - interdyscyplinarne aspekty kształcenia i prowadzenia badań” wygłosił profesor Sławomir Jerzy Terlikowski - Dziekan Wydział Nauk o Zdrowiu.
    " Per aspera ad astra" – przez trudy do gwiazd – to motto dzisiejszej uroczystości i nasze zamierzenia na najbliższy rok – zakończył Rektor, prof. A. Krętowski.

Relacje w mediach: