Podlaski Kongres na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych – „PoMOC a nie przemoc” na UMB.

20.10.2017 09:06

Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych, oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ten temat było głównym celem Kongresu, który odbył się w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: dr hab. Napoleon Waszkiewicz – kierownik Kliniki Psychiatrii UMB, oraz dr hab. Beata Wojszel z Kliniki Geriatrii UMB. Docent Waszkiewicz zwrócił uwagę, że izolowanie osoby starszej to także przemoc. Naukowiec powiedział, że często starsze osoby z przewlekłymi chorobami i cukrzycą mają różne stany emocjonalne, a to rodzi wobec nich agresję. Docent Wojszel mówiła o problemie niewłaściwego traktowania niesprawnych osób starszych przez opiekunów oraz rzadkiego zgłaszania przez lekarzy do odpowiednich służb podejrzeń o przemoc wobec osób starszych - problem ten dotyczy nie tylko lekarzy w Polsce.  Uczestniczący w Kongresie w charakterze prelegenta Biskup Pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, ks. Dr Tadeusz Bronakowski omówił problem nadużywania alkoholu w kontekście przemocy w rodzinie. Podkreślił fakt, że rośnie problem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży, oraz liczba reklam alkoholu, które rocznie emitują polskie media.

W ostatnim roku na Podlasiu policja zanotowała blisko 400 przypadków przemocy wobec osób starszych. Według danych, które zaprezentowała dr hab. Małgorzata Halicka z UWB, tylko 9 % przypadków przemocy wobec osób starszych w Polsce jest zgłaszanych policji. Woj. podlaskie należy do tych regionów, w których  odnotowuje się największą liczbę przemocy wobec osób starszych.

Organizatorami Kongresu na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych była Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, we współpracy
    z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, Okręgową Izbą Pielęgniarek
    i Położnych oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej. Honorowym patronatem imprezę objął obecny na Kongresie Sekretarz Stanu
    w MSWiA Jarosław Zieliński.