• Aktualności

  Naukowcy z UMB i PB o pionierskich badaniach na temat możliwości wykorzystania w medycynie korzeniowca sosnowego

  07.02.2018 13:56
  Autor: Administrator UMB

   

  Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych, głównie z Puszczy Białowieskiej - to jeden z najnowszych kierunków badań naukowych realizowanych wspólnie przez Zakład Farmakologii Doświadczalnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

   

  Zainteresowanie właśnie tym rodzajem grzybów wynika z ich dużego potencjału biologicznego. Powstał bank ekstraktów grzybów Puszczy Białowieskiej obejmujący obecnie ponad 150 gatunków. Wiele spośród zgromadzonych gatunków nie ma określonego składu i zbadanego działania. Ta wyjątkowa baza umożliwia prowadzenie wszechstronnych badań, które mają wskazać potencjalne zastosowanie unikalnych grzybów z Puszczy Białowieskiej.

   

  Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej prowadzą pionierskie badania ukierunkowane na ocenę możliwości wykorzystania w medycynie korzeniowca sosnowego. Heterobasidion annosum jest uważany przez leśników za jeden z najgroźniejszych grzybów. Powoduje chorobę zwaną huba korzeni, prowadzącą do zamierania całych drzewostanów. Roczne straty ekonomiczne spowodowane przez ten grzyb w Europie szacuje się na co najmniej 790 milionów euro. Do tej pory badania naukowe dotyczyły przede wszystkim wpływu tego grzyba na środowisko leśne. Natomiast wyniki najnowszych badań ujawniły  potencjał przeciwnowotworowy. Naukowcy z obu uczelni sprawdzają, czy ekstrakt z korzeniowca sosnowego może leczyć nowotwory, zwłaszcza raka jelita grubego.

  Konferencja prasowa poświęcona wspólnym badaniom odbyła się 7 lutego się na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB.

  15 i 16 lutego w Białymstoku i Białowieży odbędzie się ogólnopolskie seminarium naukowe pt. " Grzyby przyszłością medycyny ?"

  Szczegółowy program znajduje się pod linkiem :  

  https://www.umb.edu.pl/aktualnosci/16857,Seminarium_naukowe__pt_Grzyby_przyszloscia_medycyny_ 

  Informacja na www.onet.pl

  Informacja w TVP3 Białystok

  Informacja w Radiu Białystok

   

  Powrót