Naukowcy z UMB i PB w audycji Radioskop

12.02.2018 12:15
    Autor: Biuro Promocji i Rekrutacji

W piątkowej audycji "Radioskop" w Radiu Białystok prof. dr hab. Halina Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz dr Ewa Zapora i prof. Sławomir Bakier z Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej rozmawiali o możliwości wykorzystywania grzybów w medycynie.

Medycyna zaczęła się od naturalnych substancji występujących w przyrodzie. Później przyszła moda na syntetyki. Najnowsza tendencja to badanie substancji naturalnych, odkrywanie ich leczniczych możliwości i następnie podejmowane są próby ich sztucznego wytworzenia. Zanim jednak dojdzie do tego, trzeba badać co występuje w naturze. Mnóstwo naukowców jest zaangażowanych w ten proces, także w naszych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Medycznym oraz Politechnice Białostockiej. Naturalnym poligonem badawczym jest tutaj m.in. Puszcza Białowieska. Występuje tam mnóstwo grzybów, porostów, roślin. Część z nich jeszcze niezbadana pod kątem np. ich właściwości leczniczych. Przyroda to bowiem taka wielka naturalna fabryka. Co wytwarza – jeszcze do końca nie wiemy, próbujemy to jednak poznać.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.