• Aktualności

  Kilkudziesięciu naukowców z Polski i Europy uczestniczyło na UMB w konferencji naukowej poświęconej badaniom populacyjnym

  13.04.2018 16:19
  Autor: Administrator UMB

   

  Zebranych gości przywitał prof. dr hab. Karol Kamiński (kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych), który jest organizatorem konferencji zatytułowanej „Towards Comprehensive Population Studies – Bialystok PLUS”. Podziękował uczestnikom za liczne przybycie, oraz partnerom z Niemiec za merytoryczne wsparcie i dzielenie się doświadczeniem przy badaniach kohortowych.

  Obecny na otwarciu konferencji zastępca prezydenta Białegostoku, Zbigniew Nikitorowicz zadeklarował dalsze współfinansowanie projektu badań mieszkańców miasta w przyszłości. Stwierdził, że wyniki badań pozwolą zdobyć wiedzę na temat naszego zdrowia, oraz ułatwią dbanie o lepszą jakość życia.

  Rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski oficjalnie otworzył międzynarodową konferencję i podziękował uczestnikom za przyjazd do Białegostoku. Szczególne podziękowania skierował do niemieckich kolegów z Greifswaldu, którzy chętnie dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w badaniach populacyjnych. JM słowa uznania skierował do prof. K. Kamińskiego, który jest kierownikiem projektu Białystok Plus.

  Przedstawiciel landu Mecklenburg-Pomerania, dr Martin Dube opowiedział o niemieckich doświadczeniach nad badaniami populacyjnymi. Nazwał je wielkim naukowym wyzwaniem. Zachęcał do międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Pierwszy wykład zatytułowany: „Czego biolodzy i klinicyści powinni uczyć się od epidemiologów ?” wygłosił prof. Henry Volzke z Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie. Gość przedstawił wieloletnie badania i doświadczenia z zakresu diabetologii i zmieniających się w tej dziedzinie trendów. Przedstawiając konkluzję, niemiecki ekspert stwierdził, że nowoczesna nauka to interdyscyplinarna dziedzina, która wymaga ścisłej współpracy różnych specjalistów, szczególnie w odniesieniu do badań populacyjnych.

  Konferencji, która odbyła się w piątek i sobotę w Aula Magna UMB wzięło udział blisko 100 osób, w tym 40 naukowców i ekspertów z wielu prestiżowych polskich i europejskich ośrodków naukowych. Reprezentują m.in.: Polskę, Niemcy, Holandię, Szwajcarię, Białoruś i Estonię.

  Więcej o pierwszych wynikach badań mieszkańców Białegostoku w ramach programu Białystok Plus w linku:

  http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Badanie-Bialystok-Plus-diagnozuje-stan-zdrowia-mieszkancow,183018,11.html

   

  More about conference

  Konferencja w mediach:

  TVP3 Białystok

  TVP3 Białystok

  Radioskop

  Nauka w Polsce

  Rynek Zdrowia

  bialystokonline.pl

   

   

  Powrót