Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Panel ekspertów i konferencja prasowa towarzyszyły przyznaniu UMB badawczego grantu poświęconego Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu.

    22.03.2018 16:05
    Autor: Administrator UMB

     

    Wydarzenie miało miejsce w Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Grant przyznała firma Pfizer, która uznała wysokie kompetencje ekspertów z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji kierowanej przez prof. dr hab. Sławomira Pancewicza.

    W dyskusji poświęconej KZM, oraz współpracy świata przedsiębiorców i świata akademickiego, oprócz profesora Pancewicza uczestniczyli także: Prorektor ds. Nauki UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prof. dr hab. Joanna Zajkowska, oraz Dyrektor ds. Medycznych Pfizer, dr Michał Kurzelewski.

    Panel dyskusyjny zatytułowany był „Współpraca środowiska akademickiego i biznesu odpowiedzią na najważniejsze wyzwania naukowe i zdrowotne. Wspólne działania badawczo-rozwojowe na rzecz aktywnego nadzoru epidemiologicznego występowania kleszczowego zapalenia mózgu w Polsce”.

    Prorektor ds. Nauki UMB, prof. M. Moniuszko podkreślił, że współpraca Uczelni z przedsiębiorcami przyniesie mieszkańcom regionu wymierne efekty zdrowotne. Dodał, że pieniędzy na naukę brakuje na całym świecie, a transparentna współpraca z biznesem jest na zachodzie standardem. Prof. dr hab. S. Pancewicz przedstawił wieloletnie doświadczenie Kliniki w badaniach nad Kleszczowym Zapaleniem Mózgu. Prof. dr hab. J. Zajkowska w swojej prezentacji opisała ciekawe przypadki kliniczne pacjentów z KZM, oraz spustoszenie jakie choroba wywołuje w organizmach osób pokąszonych przez zakażone kleszcze. Prof. J. Zajkowska omówiła ponadto zakres grantu edukacyjnego przyznanego przez partnerów z firmy Pfizer. Obejmie on swym zakresem aktywny nadzór epidemiologiczny występowania kleszczowego zapalenia mózgu w Polsce. Celem badania jest uzyskanie wiarygodnych danych dotyczących występowania zapalania mózgu spowodowanego czynnikiem etiologicznym - wirusem TBE oraz wzmocnienie istniejącego nadzoru krajowego, poprzez budowanie sieci między szpitalami w Polsce na obszarze endemicznym i nie endemicznym. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie realizował badania, w wybranych regionach, w latach 2018/19, z powołaniem Centrum Diagnostyki Referencyjnej w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB. Centrum oferować będzie możliwość prowadzenia diagnostyki mikrobiologicznej w przypadku zapalenia mózgu o nieznanym czynniku etiologicznym z wcześniejszym narażeniem na kleszcze w anamnezie. O roli partnerstwa środowiska akademickiego i biznesowego z perspektywy firmy Pfizer opowiedział Dyrektor ds. Medycznych, dr Michał Kurzelewski. Zapewnił, że o decyzji o przyznaniu UMB grantu zaważyła doskonała opinia i doświadczenie ekspertów z białostockiej Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji. Zapewnił, że podejmowane przez Pfizera działania badawczo-rozwojowe zmierzają do wprowadzenia nowatorskich rozwiązań zmieniających sposób myślenia o chorobach, a także sposoby ich leczenia. Wśród pytań ze strony dziennikarzy pojawiły się także zapytania od uczestników on-line z całej Polski, którzy śledzili panel ekspertów na żywo w internecie.

    Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, która zdaniem WHO może prowadzić do trwałych następstw neurologicznych u 35-58% pacjentów , a w 1-2% przypadków nawet do zgonu. W Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowujemy znaczący wzrost przypadków Kleszczowego Zapalenia Mózgu. W 2012 roku zarejestrowano 189 zachorowań, podczas gdy w latach 1990-1992 obserwowano jedynie od 4 do 8 przypadków rocznie. Wzrost zachorowań na KZM w Polsce to przede wszystkim efekt ocieplenia klimatu mający odzwierciedlenie w łagodniejszym przebiegu zim, a także w zanikaniu tzw. przejściowych pór roku, co skutkuje większa przeżywalnością kleszczy. Na ilość rejestrowanych przypadków ogromny wpływ ma dostęp do badań diagnostycznych i poprawa wykrywalności. Na zakażenie KZM jest narażony każdy, niezależnie od wieku. W związku z tym jest to problem o charakterze powszechnym.

     

     

     

    Powrót