Dzień informacyjny Narodowego Centrum Nauki na UMB

17.04.2018 15:53

Kilkudziesięciu naukowców i pracowników administracji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku spotkało się z ekspertami Narodowego Centrum Nauki, dr Jerzym Frączkiem, Koordynatorem dyscyplin w dziale Nauk o Życiu NCN oraz dr Laurą Bandura-Morgan, odpowiedzialną za obszar kontroli i audytu projektów realizowanych ze środków NCN. Podczas spotkania, które odbyło się w Aula Magna UMB przedstawiciele NCN zaprezentowali aktualną ofertę, możliwości, zasady i warunki aplikowania o granty naukowe.

Później odbyło się tzw. "Grantowisko UMB". W swobodnej dyskusji swoją wiedzą w zdobywaniu grantów NCN dzielili się zarówno profesorowie, jak i mniej doświadczeni, młodsi naukowcy. Pytania dotyczyły m.in zasad kontroli grantów przez NCN, standardów etycznych i ich przestrzegania przez kierowników projektów, czy też tego jak ma się zachować naukowiec, który realizując grant odkrył nowe, nieopisane w projekcie rzeczy. Prodziekan ds. Nauki Wydziału Lekarskiego- dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska radziła, aby zachować upór, konsekwencję i zaprosić do współpracy przy grancie badawczym kolegów z dużym dorobkiem. Prof. dr hab. Jerzy Pałka jako doświadczony recenzent zwrócił uwagę na to jak ważne jest streszczenie projektu, oraz dobrze udokumentowane badania wstępne. Prorektor ds. Nauki, prof. dr hab. Marcin Moniuszko zachęcał do aplikowania o granty, pochwalił za coraz większą liczbę składanych wniosków i zaapelował aby łączyć potencjały i zakładać wewnątrz Uczelni naukowe koalicje, które mogą przynieść większą skuteczność w pozyskiwaniu grantów. Dr hab.  Monika Karczewska-Kupczewska z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych, która pozyskała grant w ramach OPUS radziła, aby dobrze udokumentować własne doświadczenie, rzetelnie opisać zespół współpracowników, udowodnić nowatorstwo projektu i dobrze zaprojektowany budżet badawczego przedsięwzięcia. Najbliższe konkursy NCN, zaplanowane są do 15 czerwca 2018 r.: PRELUDIUM 15 i OPUS 15.