Wizyta studyjna studentów UMB w Pampelunie

09.05.2018 08:11

Dobiega końca 2. edycja projektu pn. "Rozwój kompetencji studentów UMB niezbędnych do pracy w ramach zespołu terapeutycznego z pacjentem geriatrycznym", realizowanego z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Rozwój Edukacja 2014-2020 (PO WER).

Jego głównym celem jest przygotowanie studentów Uniwersytetu Medycznego z kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa i fizjoterapii UMB (ogółem 72 osoby) do wejścia na rynek pracy, poprzez wprowadzenie długofalowej i kompleksowej strategii podnoszenia kompetencji pożądanych przez pracodawców w zakresie interdyscyplinarnej opieki nad pacjentem geriatrycznym. Projekt obejmował między innymi: warsztaty z zakresu komunikacji w interdyscyplinarnym zespole terapeutycznym oraz warsztaty z zakresu kompetencji analitycznych w interdyscyplinarnym zespole terapeutycznym.

Na zakończenie projektu odbyły się dwie wizyty studyjne: krajowa (Podlaskie Centrum Psychogeriatrii w Białymstoku) i zagraniczna. W ramach tej drugiej - 24 studentów UMB podzielonych na dwie grupy w okresie 16 - 26 kwietnia br. wyjechało na pięć dni do Pampeluny (Hiszpania) (w tym trzydniowa wizyta).

Plan pobytu obejmował zapoznanie się z organizacją opieki geriatrycznej oraz z organizacją kształcenia z zakresu geriatrii w jednym z autonomicznych regionów Hiszpanii - regionie Nawarra w następujących instytucjach opieki zdrowotnej i szkolnictwa wyższego w Pampelunie:

• Oddział Geriatrii Complejo Hospitalario de Navarra (specyfika opieki nad pacjentem starszym w warunkach szpitala ostrego),
    • Dom Opieki Casa de Misericordia (organizacja opieki długoterminowej nad osobami starszymi),
    • Oddział Psychogeriatrii Szpitala Psychiatrycznego Padre Menni (organizacja opieki nad pacjentami z demencją i innymi zaburzeniami psychogeriatrycznymi),
    • Placówka hiszpańskiego Czerwonego Krzyża - Cruz Roja (praca na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz aktywizacji osób starszych, programy dla osób z zaburzeniami pamięci i ich opiekunów rodzinnych) (o wizycie polskich studentów medycyny pisał Czerwony Krzyż), https://www.facebook.com/CruzRojaNavarra/photos/a.158057704228494.31062.158043710896560/1864944540206460/?type=3&theater

• Wydział Nauk o Zdrowiu (Facultad Ciencias de la Salud) Uniwersytetu Państwowego Nawarry.

Fotorelacja z wizyty studyjnej oraz pobytu w Pampelunie i San Sebastian „oczami” naszych studentów.