Norwescy studenci UMB marszem ulicami Białegostoku uczcili Święto Niepodległości swego kraju

17.05.2018 12:54

17 maja przypada norweskie Święto Konstytucji, które jest dniem wolnym od pracy, spędzanym na wesoło, na piknikach i przemarszach oraz wspólnych imprezach. Także norwescy studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku hucznie obchodzą to święto- tradycyjnie organizują przemarsz z orkiestrą przez centrum miasta.

Studenci zebrani przed siedzibą Uczelni zostali przywitani przez Prodziekana ds. Rozwoju Wydziału i Nauczania Anglojęzycznego dr hab. Tomasza Hryszko. Przebrani w stroje narodowe, nieśli flagi Norwegii. Marsz wyruszył o 16.00 spod Pałacu Branickich, siedziby Uczelni i przy dźwiękach trąbek oraz pieśni patriotycznych przeszedł przez centrum miasta. (ul. Rynek Kościuszki, Suraska, Młynowa).

Takie celebrowanie narodowego święta Norwegii ma na Uczelni kilkunastoletnią tradycję. Zagraniczni studenci English Division ze Skandynawii, którzy tworzą najliczniejszą grupę spośród wszystkich obcokrajowców (ponad 120 osób, na 307 studentów zagranicznych) manifestują w ten sposób swój patriotyzm.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo

Norweski dzień konstytucji jest świętem państwowym Norwegii i jest dniem wolnym od pracy. To święto jest obchodzone corocznie 17 maja. Norwegowie nazywają je
    w skrócie Nasjonaldagen (Święto Państwowe) lub Grunnlovsdagen (Dzień Konstytucji).

Konstytucję Norwegii uchwalono 17 maja 1814. Proklamowała ona niepodległość Norwegii jako monarchii konstytucyjnej. Była próbą zachowania suwerenności państwowej, w obliczu groźby przyłączenia Norwegii do Szwecji, po druzgocącej porażce Królestwa Danii i Norwegii w wojnach napoleońskich.