Ponad 200 osób wzięło udział w międzynarodowej konferencji "Analytical methods to study oxidative damage, antioxidants and drugs”

24.05.2018 17:14

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego konferencji była prof. dr hab. Elżbieta Skrzydlewska, Prodziekan ds. Nauki Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Po przywitaniu gości przez prof. E. Skrzydlewską i Prorektora ds. Nauki UMB, prof. M. Moniuszko pierwszy referat pt. "Metabolomics tools and oxidative stress biomarkers a complex interplay" wygłosiła prof. Coral Barbas Arribas z University Foundation San Pablo  Madrid. Następnie głos zabrał były Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Roman Kaliszan “Reproducibility crisis" and other issues of today's science. Pierwszą część sesji zakończył wykładem zatytułowanym "Adaptive responses in the pharmacology and toxicology of redox modulating agents", prof. Aalt Bastz Holandii.

W konferencji uczestniczyło blisko 30 zagranicznych gości z 16 krajów. Konferencja naukowo-dydaktyczna podsumowała projekt "Advanced Analytica Chemistry for Life Sciences"w ramach Erasmus +, którego UMB jest koordynatorem. (oprócz UMB uczestniczą w nim także Uniwersytet San Pablo-CEU w Madrycie i Uniwersytet Aveiro w Aveiro Portugalia).

Celem projektu jest przygotowanie materiałów edukacyjnych z zakresu wykorzystania zaawansowanych technologii chemii analitycznej w naukach omicznych. Stanowią one podstawę współczesnych badan biomedyczno-farmaceutycznych. Materiały te przeznaczone są dla studentów studiów doktoranckich.

Szczegółowy program znajduje się na stronie konferencji: http://www.oxidative-stress2018.umb.edu.pl/program

Relacja w Radiu Białystok