• Aktualności

  Kilkudziesięciu naukowców bierze udział w ogólnopolskim sympozjum bromatologicznym na UMB

  13.09.2018 17:16
  Autor: Administrator UMB

  Tegoroczne 26 spotkanie zatytułowane jest: „Żywność i żywienie człowieka – kierunki rozwoju”. W Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyło się oficjalne powitanie gości i pierwsze wykłady. Organizator konferencji, Prof. dr hab. Maria Borawska, Kierownik Zakładu Bromatologii UMB, uhonorowała partnerów i sponsorów, którzy współpracują przy badaniach wykonywanych w Zakładzie. JM Rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski podziękował naukowcom za liczne przybycie do Białegostoku i zaprosił do współpracy. Podkreślił także ogromny dorobek naukowy Profesor Borawskiej oraz liczne patenty i wdrożenia jakie ma na koncie wraz z Zespołem.

  Obecny podczas konferencji Marszałek woj. podlaskiego, Jerzy Leszczyński życzył uczestnikom udanych obrad i nawiązał do priorytetów rozwoju regionu. Wśród nich wymienił zdrową żywność i badania populacyjne mieszkańców przeprowadzane przy współudziale samorządu województwa.

  Otwierający sesję naukową wykład prof. dr hab. Reginy Olędzkiej – przewodniczącej Ogólnopolskiej Sekcji Bromatologicznej PTFarm. poświęcony był dorobkowi polskiej nauki i poszczególnych uczelni w dziedzinie żywienia. Profesor podkreśliła wiodącą w kraju rolę prof. M. Borawskiej wraz z zespołem z UMB w badaniach nad miodem i glejakami mózgu.

  Prof. dr hab. Wojciech Wąsowicz (z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi) wygłosił wykład na temat: „Selen a nowotwory – od badań epidemiologicznych do biologii molekularnej”. Udowadniał na podstawie badań naukowych, że wokół selenu i leczenia nowotworów narosło wiele mitów, a suplementy diety na jego bazie zażywane zbyt często mogą szkodzić.

  Uczestnicy sympozjum mieli okazję wypróbować regionalne produkty spożywcze, oraz zwiedzić wyremontowane piwnice Pałacu Branickich, w których mieści się nowoczesne, multimedialne muzeum. Konferencja potrwa do soboty 15.09.2018 r.

   

  Powrót