Spotkanie zapoznawcze w ramach projektu ImPRESS Międzynarodowych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich z biologii medycznej i biostatystyki odbyło się na UMB

24.09.2018 14:42

W Sali Senatu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie zagranicznych studentów wyłonionych podczas rekrutacji w konkursie COFUND w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie Programie Ramowym Komisji Europejskiej Horyzont 2020. Doktoranci pochodzą z całego świata: USA, Meksyku, Malezji, Indonezji, Turcji, Wietnamu, Indii i Włoch. W imieniu Uczelni przywitał ich Prorektor ds. Nauki, prof. dr hab. Marcin Moniuszko, który jest kierownikiem projektu. Następnie przedstawił kadrę i opiekunów poszczególnych studentów. Wśród nich m.in.: JM Rektora UMB, prof. dr hab. Adama Krętowskiego, prof. dr hab. Jacka Niklińskiego, prof. dr hab. Jerzego Pałkę, prof. dr hab. Barbarę Mroczko, prof. dr hab. Wojciecha Miltyka, prof. dr hab. Karola Kamińskiego.

Prorektor M. Moniuszko powiedział także o partnerach zagranicznych, którzy będą przyjeżdżać z wykładami do Białegostoku z tak prestiżowych uczelni i ośrodków naukowych jak: Heidelberg University, CEMBIO San Pablo University CEU, Vienna Biocenter, CNIC Spanish National Center for Cardiovascular Research, and
    CenStat at Hasselt University. Podczas multimedialnej prezentacji Prorektor
    M. Moniuszko pokazał międzynarodowym doktorantom kierunki rozwoju UMB związane z medycyną spersonalizowaną, oraz zaprosił na uroczystą inaugurację Nowego Roku Akademickiego 10 października.

Kierownik nowo utworzonych studiów doktoranckich, Prodziekan dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska przedstawiła plan studiów i zamierzone efekty. Na koniec spotkania zagraniczni studenci studiów doktoranckich w ramach projektu ImPRESS zwiedzili siedzibę UMB i nowoczesne muzeum dostępne w piwnicach Pałacu Branickich.

15 studentów wyłoniono z ponad 180 kandydatów z całego świata, którzy zgłosili się na Międzynarodowe Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie w zakresie biologii medycznej i biostatystyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

UMB jako jedyna polska uczelnia zdobył prestiżowy grant na prowadzenie studiów doktoranckich w konkursie COFUND w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie Programie Ramowym Komisji Europejskiej Horyzont 2020.

Celem konkursu COFUND jest stymulowanie programów regionalnych, krajowych lub międzynarodowych, wspieranie szkoleń doskonalących oraz mobilności i rozwoju kariery naukowców na każdym etapie ich kariery. Projekty realizowane w ramach COFUND mają na celu dofinansowanie międzynarodowych, międzysektorowych i interdyscyplinarnych programów studiów doktoranckich lub programów stypendialnych dla doświadczonych naukowców. Są to projekty wieloletnie i niezwykle kosztowne.

Rozmowy oceniające wiedzę kandydatów odbywały się m.in. za pośrednictwem Skypa lub internetu. Ostatecznie wybrano 15 najlepszych doktorantów na 4-letnie studia doktoranckie. Młodzi naukowcy tworzonych studiów będą prowadzili indywidualne projekty badawcze.

Wniosek UMB został bardzo wysoko oceniony przez Komisję Europejską, która przyznała na jego realizację 1 569 600 euro. Ponad 7,5 mln zł. dołożył Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Efektem zwycięskiego projektu jest utworzenie Międzynarodowych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich w zakresie biologii medycznej oraz biostatystyki dla młodych naukowców zajmujących się badaniami w zakresie chorób cywilizacyjnych oraz badaniami nad metodami z zakresu biostatystyki i bioinformatyki, koniecznymi dla opracowania i interpretacji danych uzyskanych w projektach badawczych. Absolwenci 4 letnich studiów doktoranckich otrzymają stopień doktora nauk medycznych lub biologii medycznej bądź doktora nauk farmaceutycznych. Będą oni profesjonalistami potrafiącymi stosować najnowocześniejsze techniki badawcze w dziedzinie biostatystyki i bioinformatyki przy analizie danych medycznych.