• Aktualności

  50 milionów złotych dla UMB na Centrum Sztucznej Inteligencji w Białymstoku

  15.10.2018 22:47
  Autor: Administrator UMB

   

  Z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zainaugurował nowy, 68 Rok Akademicki.

  Podczas uroczystości w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Premier  Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyznał UMB z budżetu państwa grant na kwotę 50 milionów złotych. Pieniądze przeznaczone będą na rozwój Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jak powiedział Prorektor ds. Nauki UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko podczas wykładu inauguracyjnego centrum jest otwarte na współpracę z naukowcami z kraju i całego świata.

  Początek Nowego Roku Akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku  połączony był z oficjalnym otwarciem po wieloletniej modernizacji i rozbudowie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Uroczystego przecięcia wstęgi przed wejściem głównym do USK dokonali wspólnie: Minister Zdrowia prof.
  Łukasz Szumowski, JM Rektor UMB prof. Adam Krętowski, prof. Jan Górski, prof. Jacek Nikliński, prof. Zenon Mariak, Dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Olesiński, Bogusław Poniatowski oraz Dyrektor szpitala Marek Karp.

  Wcześniej w budynku Centrum Badań Innowacyjnych zaprezentowano historię budowy i przebieg 10 letniej inwestycji, której koszt przekroczył pół miliarda złotych. Minister Ł. Szumowski pogratulował tak nowoczesnej placówki. Następnie Jego Magnificencja Rektor w towarzystwie dyrektora szpitala i zaproszonych gości zaprezentował Ministrowi i zaproszonym gościom Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

  Minister odwiedził Klinikę Perinatologii i wręczył młodym mamom i ich nowonarodzonym pociechom kocyki. Życzył zdrowia i owocnego wychowania dzieci.

  „Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że mamy nowoczesny szpital XXI wieku” - podkreślił JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski. Zaznaczył, że w szpitalu "znacząco" poprawiły się warunki leczenia, możliwości diagnostyki chorób, leczenia zabiegowego, ale też warunki do prowadzenia badań naukowych i dydaktyki studentów. Dziękował wszystkim zaangażowanym przez lata w tę inwestycję. Rektor podkreślił, że powstała także "najnowocześniejsza w zakresie badań klinicznych jednostka naukowa" - Centrum Badań Klinicznych, które zajmuje się m.in. badaniami nad ludzkim genomem, tzw. medycyną spersonalizowaną i chorobami cywilizacyjnymi.

  Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że takie przedsięwzięcia jak rozbudowa szpitala uniwersyteckiego to "nie są koszty, ale inwestycje". Mówił, że to ważna inwestycja dla pacjentów z całego makroregionu.

  Minister Szumowski zauważył także, że ważne są też inne funkcje jakie pełni szpital uniwersytecki: badawcza i dydaktyczna. Wskazał przy tym, że UMB to jeden z najlepszych uniwersytetów medycznych w Polsce, który  "zaczyna być dostrzegany na świecie".

  Zakończona rozbudowa i modernizacja była pierwszym etapem rozwoju szpitala, uczelnia liczy na kolejne. JM Rektor UMB mówił, że Uczelnia liczy na budowę na terenie szpitala Centrum Psychiatrii dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Rektor przypomniał, że na część prac są zagwarantowane pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, potrzebne są jeszcze decyzje w ministerstwie zdrowia na pozostałe finansowanie.

  W ramach modernizacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dobudowano nową część szpitala i zmodernizowano starą. Placówka zwiększyła swoją powierzchnię dwukrotnie. Obecnie to 60 tys. metrów kwadratowych. Jest tam 820 łóżek dla pacjentów w 26 klinikach. Szpital dysponuje 26 salami operacyjnymi, w tym jedną tzw. hybrydową. W ramach modernizacji powstał nowy szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem dla śmigłowców na dachu budynku, izba przyjęć, przybyło łóżek intensywnej terapii, działa stacja dializ, komora hiperbaryczna. Pacjenci mają w większości do dyspozycji sale jedno-lub dwuosobowe z łazienkami.

  Podczas uroczystości otwarcia szpitala dyrektor placówki Marek Karp podkreślił, że USK w trakcie inwestycji cały czas normalnie przyjmował pacjentów. Niektóre kliniki przeprowadzały się w trakcie prac dwukrotnie. Dyrektor Karp poinformował, że roczne koszty utrzymania szpitala po rozbudowie to ok. 27 mln zł i są dwukrotnie wyższe niż przed rozbudową

  Następnie w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego 68 Roku Akademickiego na UMB. Zaproszenie na to ważne wydarzenie przyjął m.in. Prezes Rady Ministrów, Pan Premier Mateusz Morawiecki.
  W swoim przemówieniu wyróżnił Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jako jedną z wiodących polskich uczelni wyższych.
            

  Ponadto Stanisław Derehajło doradca Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina życząc dynamicznego rozwoju naszej Alma Mater wręczył na ręce JM Rektora UMB symboliczny czek na kwotę ponad 35 milionów złotych (kwota pochodzi z 3 mld złotych w obligacjach, przeznaczonych na polską naukę).

  Ponadto w dalszym ciągu inauguracji odbyła się Immatrykulacja studentów i doktorantów, oraz wręczenie medali i nagród Ministra Zdrowia.

   

   MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ odznaczeni zostali:

  •  prof. dr hab. Halina Kemona
  • prof. dr hab. Marian Tomasiak

   

  Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju medycyny oraz ochrony zdrowia

  SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:

  • dr hab. Anna Małgorzata Kierklo
  • prof. dr hab.  Karol Kamiński     

   

  MEDALE KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ odebrali :

  • prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski
  • prof. dr hab. Dariusz Lebensztejn
  • dr n. med. Lech Trochimowicz

   

  W tym roku akademickim Minister Zdrowia przyznał także :

  1. Nagrodę indywidualną za wybitne osiągnięcia organizacyjne prof. dr hab. Adrianowi Chabowskiemu
  2. Nagrodę zespołową za osiągnięcia dydaktyczne prof. dr hab. Małgorzacie Pietruskiej oraz dr Ewie Dolińskiej
  3. Nagrodę indywidualną naukową za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego dr hab. Michałowi  Ciborowskiemu

  Podczas Inauguracji głos zabrali również studenci i doktoranci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: Mateusz Grochowski, Gabriela Naronowicz i Karolina Nowak.

  W dalszej części uroczystości wykład inauguracyjny zatytułowany „Sztuczna inteligencja w medycynie” wygłosił Prorektor ds. Nauki, prof. dr hab. M. Moniuszko.

   

  Inaugurację nowego Roku Akademickiego zakończył wykonaniem Gaudeamus chór UMB pod dyrekcją dr hab. Anny Moniuszko.

   

  Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus!

  Post iucundam iuventutem,

  post molestam senectutem nos habebit humus.

  Vivat Academia, vivant professores,

  vivat membrum quodlibet, vivant membra qualibet,

  semper sint in flore!

   

  List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do JM Rektora oraz członków społeczności akademickiej Uniwerstetu Medycznego w Białymstoku

   

  Nagranie z Inauguracji Roku Akademickiego 2018/2019

   

   

  Wystąpienie Prezesa Rady Ministrów podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2018/2019 na UMB

   

    

   

   Relacje w mediach:

   

   

  Powrót