Liderzy i partnerzy zdrowotnych projektów profilaktycznych w tym z UMB spotkali się w Białymstoku

14.10.2018 14:07

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jako lider dwóch największych projektów oraz partner jednego reprezentowali eksperci zaangażowani w profilaktykę zdrowia.
    Z ramienia naszej Uczelni podczas spotkania, prezentacji i dyskusji wzięli udział: prof. dr hab. Mirosław Pancewicz, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji, dr hab. Napoleon Waszkiewicz, Kierownik Kliniki Psychiatrii, dr Michalina Krzyżak z Zakładu Higieny, Epidemiologii i Ergonomii oraz dr Dominik Maślach, Kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i dr Bartosz Pędziński z Zakładu Zdrowia Publicznego.

Konferencja prasowa "Programy Polityki Zdrowotnej Województwa Podlaskiego" odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Jeden z programów zdrowotnych realizowanych przez UMB zatytułowany jest :

"Regionalny Program Polityki Zdrowotnej Województwa Podlaskiego ukierunkowany na wzmocnienie potencjału zdrowia osób pracujących w województwie podlaskim". Założenia programu referowała dr Michalina Krzyżak z UMB. Celem programu jest poprawa stanu zdrowia pracujących mieszkańców województwa podlaskiego. Z danych demograficznych dotyczących stanu zdrowia osób aktywnych zawodowo w Polsce wynika, iż oczekiwana długość życia w pełnym zdrowiu jest niższa niż granica wieku emerytalnego, co oznacza, iż część pracowników nie będzie mogła pracować do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. Co za tym idzie będzie wymagać wsparcia systemu ubezpieczeń społecznych, w tym zdrowotnych. Główną przyczyną umieralności są choroby cywilizacyjne, w grupie mężczyzn dotyczy to 64 proc. w grupie kobiet - 74 proc. Większość przypadków możliwa byłaby do uniknięcia w zakresie profilaktyki wczesnej i to są założenia naszego programu - powiedziała dr Michalina Krzyżak.

Liczba osób, które może objąć program to ponad 300 tys. mieszkańców w wieku 25-50 lat. W ramach programu przewidziano trzy poziomy interwencji: poziom I - szkolenia skierowane do edukatorów zdrowotnych i bezpośrednio do pracowników, poziom II - ocena ryzyka zdrowotnego przeprowadzana w miejscach pracy, poziom III - indywidualne działania interwencyjne. Przewidywany budżet programu wynosi ostatecznie 12,2 mln. zł i takie dofinansowanie projekt otrzymał.

Uczelnia jest także partnerem projektu: "Program Polityki Zdrowotnej Województwa Podlaskiego ukierunkowany na rehabilitację ułatwiającą powroty do pracy osób z chorobą onkologiczną". Celem głównym programu jest poprawa stanu zdrowia i jakości życia osób, które zachorowały na nowotwór złośliwy. Grupą docelową niniejszego programu może być blisko 5 tys. osób w wieku 20-64 lat, po chorobie nowotworowej, które wymagają wsparcia pod postacią rehabilitacji. Program został podzielony na etapy obejmujące:

- utworzenie Onkologicznego Centrum Rehabilitacji, którego zadaniem będzie m.in.:

- koordynacja poszczególnych etapów programu oraz prowadzanie działań informacyjno-edukacyjnych.

- utworzenie czterech Punktów Konsultacyjnych Rehabilitacji (PKR) w Augustowie, Białymstoku (punkt w BCO), Łomży, Wysokiem Mazowieckiem - w których odbywać się będą konsultacje kwalifikujące poszczególnych uczestników do programu;

- szkolenia osób wykonujących zawody medyczne i mające zastosowanie w ochronie zdrowia;

- szkolenia informacyjno-edukacyjne dedykowane organizacjom pozarządowym, - zabiegi rehabilitacyjne realizowane w systemie ambulatoryjnym oraz w systemie stacjonarnym, wsparcie psychologiczne, rehabilitacja społeczna.

Koszt realizacji Programu to ponad 9 mln. zł.

Jak powiedziała dyrektor BCO Magdalena Borkowska program jest w trakcie realizacji, odbyły się już pierwsze rekrutacje pacjentów, pierwsze szkolenia, grupa psychologów rozpoczęła studia podyplomowe z psychoonkologii, ruszyły tez szkolenia dla fizjoterapeutów.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku prowadzi także projekt: "Program profilaktyki chorób odkleszczowych i eliminowanie skutków ich występowania w najbardziej zagrożonych grupach ryzyka województwa podlaskiego". Celem głównym programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu w województwie podlaskim. Program jest skierowany do osób, które są obarczone wyższym ryzykiem pokłucia przez kleszcze z racji częstszego przebywania na terenach zielonych (osoby pracujące w sektorze rolnictwa, łowiectwa i rybactwa). Program zawiera w sobie dwa rodzaje działań: edukacyjne - cykl szkoleń uświadamiających mieszkańcom zagrożenia, jakie niesie pokłucie przez kleszcza oraz nauka zasad profilaktyki, profilaktyczno-interwencyjne w tym m.in. szczepienie mieszkańców przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Leśnicy nie są objęci tym programem, gdyż wśród nich profilaktyka jest realizowana od 15 lat, są szczepieni na OZM i nie ma wśród nich zachorowań na odkleszczowe zapalenie mózgu co świadczy o skuteczności szczepionki - uzupełnił prof. Sławomir Pancewicz z Kliniki Chorób Zakaźnych UMB.

Przewidywany koszt realizacji Programu to ponad 4 mln. zł.

Województwo Podlaskie w tej perspektywie finansowej przeznaczyło 53 mln zł na programy zdrowotne. Z tego 42 mln zł jest przeznaczone na wyżej wymienione, a 11 mln zł na krajowe programy związane z profilaktyką raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy.