Jubileusz "10 lat współpracy Uniwersytetów Medycznych oraz Szpitali Klinicznych w Grodnie i Białymstoku"

17.10.2018 17:39

„ZDROWIE KOBIETY – SZCZĘŚCIEM RODZINY”, to tytuł naukowej konferencji, która odbyła się na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Wzięło w niej udział kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska lekarzy i pielęgniarek z Białegostoku i Grodna. Konferencję zorganizował Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, pod patronatem Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku. Gościem Honorowym była Konsul Generalny Republiki Białoruś Alla Fedorova. Gości zgromadzonych w Aula Magna UMB powitał wieloletni współorganizator konferencji prof. dr hab. Piotr Knapp. Przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in. w imieniu JM Rektora UMB, Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, prof. dr hab. Irina Kowalska, która uhonorowała dr Ludmiłę But – Gusain dyplomem UMB. Konsul Alla Fedorova podziękowała za wieloletnią współpracę z białostockimi lekarzami i gratulowała tematu konferencji, która skupia się na zdrowiu kobiet. Część naukową rozpoczął wykład prof. dr hab. Mariana Szamatowicza poświęcony medycynie rozrodu.

Współpraca pomiędzy Białymstokiem a Grodnem rozpoczęła się w 2003 roku, natomiast od 2008 wspólne działania zaczęły się zacieśniać około 10 lat temu.

Przez ten czas obu stronom udało się zorganizować w sumie 38 międzynarodowych spotkań, konferencji i wspólnych posiedzeń naukowych. Współpraca szczególnie mocno rozwinęła się w dziedzinie ginekologii, położnictwa, neonatologii, a także chirurgii i kardiologii. Początkowo spotykali się jedynie lekarze, a od ponad pięciu lat ta kooperacja poszerzyła się o pielęgniarki i położne