Dr hab. Marta Płońska - Brzezińska otrzymała nagrodę naukową PAN

10.12.2018 08:03
    Autor: Dziekanat Wydziału Farmaceutycznego

Dr hab. Marta Płońska - Brzezińska (kierownik Zakładu Chemii Organicznej)

otrzymała nagrodę naukową

Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku

w kategorii "Nauki ścisłe, techniczne i nauki o ziemi"

za interdyscyplinarne badania z wykorzystaniem wielowarstwowych fulerenów.

Podstawą nadania Nagrody Naukowej PAN był dorobek naukowy Laureatki z ostatnich trzech lat,

w tym cykl publikacji naukowych (17 oryginalnych prac o IF=53,5 i liczbie punktów ministerialnych 405) oraz 6 zgłoszeń patentowych.

Serdecznie gratulujemy.

Laureatka jest doktorem habilitowanym nauk chemicznych. Stopień doktora uzyskała w 2005 r. (Uniwersytet w Białymstoku), a stopień doktora habilitowanego w 2014 r. na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Za to osiągnięcie została wyróżniona przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Nagrodą I stopnia (2015). Przez prawie 20 lat była pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku, a od tego roku (2018) jest zatrudniona w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku i kieruje Zakładem Chemii Organicznej (Wydział Farmaceutyczny).

Dr hab. Marta Płońska-Brzezińska jest autorką ok. 50 artykułów naukowych (łączny IF = 199,8; punktacja MNiSW = 1405; indeks Hirscha wg Scopus = 19) oraz autorką lub współautorką 9 zgłoszeń patentowych (2016-2018). W swojej pracy badawczej zajmuje się takimi zagadnieniami jak synteza nanomateriałów, głównie węglowych, materiałów polimerowych i kompozytowych o nietypowych właściwościach fizykochemicznych i biologicznych oraz wykorzystaniem ich w elektrochemii, katalizie, naukach farmaceutycznych i medycznych. Badania naukowe realizowane są we współpracy krajowej i zagranicznej. Realizacja pomysłów naukowych dr hab. Płońskiej-Brzezińskiej jest możliwa dzięki regularnemu pozyskiwaniu finansowania na projekty badawcze z Narodowego Centrum Nauki. Od 2008 roku była/jest kierownikiem czterech projektów badawczych oraz opiekunem naukowym kolejnych czterech projektów realizowanych przez młodą kadrę naukową. Oprócz działalności naukowej, czynnie uczestniczy w innych przedsięwzięciach społeczności akademickiej. Była inicjatorem i realizowała projekty finansowane ze środków unijnych, w wyniku których utworzono Centrum Syntezy i Analizy BioNanoTechno UwB, organizatorem licznych konferencji naukowych oraz szkół studenckich. Dr hab. Marta Płońska-Brzezińska była stypendystką Fundacji Stefana Batorego, Laureatką Nagrody I stopnia MNiSzW, wielokrotnie nagradzana za działalność naukową, naukowo-dydaktyczną i organizacyjną przez J.M. Rektora UwB.

skan nagrody PAN