• Aktualności

  10 mln zł dla UMB i Techmo na innowacyjne badania wczesnego wykrywania chorób metodą analizy telefonicznej głosu pacjenta

  10.01.2019 12:09
  Autor: Administrator UMB

   

  Naukowcy i lekarze pod kierownictwem prof. dr hab. Karola Kamińskiego, kierownika Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB wspólnie z ekspertami firmy Techmo zdecydowali się opracować system diagnostyki komputerowej VAMP (Voice Analysis for Medical Professionals).

  Może on usprawnić wczesną diagnostykę chorób cywilizacyjnych, schorzeń psychicznych i zmian neurodegeneracyjnych. Dzięki jego zastosowaniu diagnostykę medyczną można będzie zapoczątkować nie tylko podczas wizyty u lekarza, ale także gdy pacjent rozmawia przez telefon. Docelowo powstać ma specjalna aplikacja na urządzenia mobilne.

  Grant (blisko 10 mln złotych) wpisuje się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje takie jak Zdrowe Społeczeństwo, Nowe Produkty i Technologie z dziedzin telemedycyna Big Data i bioinformatyka. Pieniądze przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

  W badaniach weźmie ponad 500 osób, w tym pacjenci z następującymi chorobami:

  1. Zaburzenia neurologiczne: zmiany neurodegeneracyjne, predemencja i demencja, przebyte udary i zmiany naczyniopochodne w ośrodkowym układzie nerwowym

  2. Choroba wieńcowa i miażdżyca tętnic obwodowych

  3. Niewydolność serca

  4. otyłość, zespół metaboliczny

  5. cukrzyca

  6. Niedoczynność tarczycy

  7. Zespół policystycznych jajników (PCOS)

  8. Choroby układu oddechowego

  9. Zaburzenia depresyjno-lękowe w tym choroba afektywna jednobiegunowa i dwubiegunowa

  10. Schizofrenia

  Mowa jest głównym sposobem przekazywania informacji pomiędzy ludźmi. Oprócz treści przekazuje szereg dodatkowych informacji, mających istotny wpływ na to, jak jest odbierana: stan emocjonalny, osobowość czy cechy charakteru. Narząd mowy jest bardzo wrażliwy na dolegliwości zarówno somatyczne jak i psychiczne, stąd stan zdrowia mówcy istotnie wpływa na sposób komunikowania się, emisję głosu, składnię, semantykę oraz specyficzne nawyki. Zarówno zaburzenia psychiczne, przewlekłe choroby zapalne jak i zaburzenia funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego wpływają na mowę, a zarazem są istotnymi czynnikami ryzyka miażdżycy i chorób serca.

  Wcześniejsze wykrycie i leczenie tych zaburzeń może zmniejszyć śmiertelność sercowo-naczyniową. W niewydolności krążenia jednym z pierwszych objawów pogorszenia stanu jest zbieranie się płynów wewnątrz ustroju mogące prowadzić do obrzęku strun głosowych i zmian barwy głosu. Wśród zaburzeń neurologicznych zarówno udar jak i choroby neurodegeneracyjne zawierają w swoich objawach zaburzenia mowy. Wcześniejsze ich wykrycie umożliwi skuteczniejsze leczenie i rehabilitację tej grupy pacjentów.

  Pomimo tego, obecnie rzadko używa się analizy mowy w diagnostyce medycznej. Zespół naukowców planuje opracować metodę komputerowej analizy cech mowy w aspekcie występowania lub ryzyka pojawienia się zaburzeń metabolicznych, chorób układu oddechowego, krążenia i nerwowego. Korzystająca z tej metody aplikacja umożliwi analizę uzyskanych danych i wykrycie wczesnych objawów chorobowych. Dzięki temu sugestia rozpoznania będzie mogła być stawiana nie tylko w trakcie wizyty, ale również podczas rozmowy telefonicznej z pacjentem.

  Projekt krakowskiej firmy Techmo (firmy specjalizującej się w technologiach przetwarzania mowy) i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymał jedną z najwyższych ocen w Programie Projektu NCBiR. W sumie o granty rywalizowało w tej edycji konkursu blisko 130 innowacyjnych projektów. Grant UMB i firmy Techmo realizowany będzie przez 4 lata.

  Informacje w mediach:

  Audycja Radioskop

  Radio Białystok

  Radio Akadera

  bialystokonline.pl

  TVP Info

  Naukawpolsce

  poranny.pl

  eskabiałystok

  dzienniknaukowy.pl

  rynekzdrowia

  TVP3 Białystok

  forumakademickie.pl

  Powrót