• Aktualności

  Nowatorskie operacje kręgosłupa w UDSK

  11.01.2019 07:28
  Autor: Administrator UMB

   

  7 i 8 stycznia 2019r., na zaproszenie Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej gościł w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Pan Profesor Ilkka Juhani Helenius. Profesor jest kierownikiem Oddziału Chirurgii kręgosłupa w Klinice Ortopedii Dziecięcej, Turku University Hospital, Finland.

  Podczas wizyty zespół ortopedów Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UMB pod nadzorem Profesora wykonał 2 skomplikowane zabiegi korekcji skolioz kostnopochodnych w przebiegu rzadkich wad wrodzonych kręgosłupa u 7 i 8 letnich dzieci. Takie operacje są sporadycznie wykonywane, a Profesor Ilkka Helenius jest jednym z najlepszych specjalistów chirurgii kręgosłupa w Europie wykonującym najwięcej tego typu zabiegów na naszym kontynencie. Były to pierwsze tego rodzaju zabiegi w naszym regionie, które w Polsce są również wykonywanie niezmiernie rzadko.

  Uniwersytet Medyczny w Białymstoku od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem w Turku, natomiast wizyta Profesora Heleniusa jest początkiem klinicznej i naukowej współpracy Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UDSK z siostrzaną jednostką Uniwerystetu w Turku w Finlandii.

  Powrót