Projekt Ustawy o zawodzie farmaceuty

18.01.2019 15:18

15 stycznia 2019 r. na ręce Ministra Zdrowia prof. dr hab.  Ł. Szumowskiego został złożony projekt Ustawy o zawodzie farmaceuty.

Projekt został opracowany przez członków Ministerialnego Zespołu Ekspertów, który został powołany 27 października 2017 r. W pracach Zespołu brał udział przewodniczący Konwentu Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych KRAUM prof. dr hab. Wojciech Miltyk. W projekcie znalazło się wiele rewolucyjnych rozwiązań – niespotykanych dotąd w polskim systemie prawnym. Dokument ten zakłada między innymi sprawowanie przez farmaceutów opieki farmaceutycznej, co podnosi rangę zawodu jako zawodu medycznego świadczącego usługi kliniczne. Ponadto w projekcie ustawy farmaceutom przypisano uprawnienia do wystawiania recept kontynuujących terapię. Ustawa zdefiniowała także usługi farmacji klinicznej i wskazała obszary działalności farmaceutów klinicznych. Farmaceuci uzyskają uprawnienia do podawania leków w sytuacji nagłego zagrożenia życia oraz do wykonywania i zlecania badań diagnostycznych, a także wykonywania szczepień ochronnych. Przedstawiony projekt jest efektem wspólnych prac przedstawicieli całego środowiska farmaceutycznego.