Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór w ramach II edycji Programu Polskie Powroty

    04.02.2019 14:22
    Autor: Dział Współpracy Międzynarodowej

    Nabór wniosków jest skierowany do polskich badaczy pracujących na uczelniach na całym świecie. Program ma na celu zachęcenie do powrotu do kraju naukowców z Polski, którzy osiągają sukcesy naukowe i dydaktyczne w zagranicznych ośrodkach naukowych. Projekt może dotyczyć dowolnej dziedziny naukowej. 

     

    Zakres tematyczny działań realizowanych w ramach Programu związanych z finansowaniem powrotu do kraju polskich naukowców oraz tworzeniem przez nich własnej grupy projektowej:

     

    - wynagrodzenie Powracającego Naukowca (UWAGA: Powracającym Naukowcem może być osoba, która: posiada obywatelstwo polskie, uzyskała stopień naukowy doktora przed 31 stycznia 2016 r., w okresie od 31 stycznia 2017 r. do momentu złożenia wniosku nie mieszkała i nie pracowała w Polsce. Pozostałe szczegółowe wymogi odnośnie Powracającego Naukowca zostały określone w Regulaminie konkursu);

     

    - wynagrodzenia członków Grupy Projektowej, której Kierownikiem jest Powracający Naukowiec;

     

    - przesiedlenie Powracającego Naukowca oraz osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym;

     

    - adaptacja i organizacja miejsca pracy oraz przygotowanie zaplecza badawczego Powracającego Naukowca oraz członków Grupy Projektowej.

     

    Termin realizacji Programu:

    Projekty w ramach Programu mogą być realizowane przez okres nie krótszy niż 36 miesięcy i nie dłuższy niż 48 miesięcy. Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu określa Wnioskodawca. Realizacja projektu może rozpocząć się nie wcześniej niż 1 października 2019 r. i nie później niż 30 września 2020 r. 

     

    Nabór wniosków w Programie:

    Wnioski będą przyjmowane w terminie do 07 maja 2019 r. do godz. 15.00, wyłącznie w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym NAWA. Wniosek wraz z załącznikami sporządzany jest w języku angielskim. Wyjątkowo, w języku polskim składane będą:

    - streszczenie projektu stanowiące część wniosku;

    - oświadczenia i pełnomocnictwa Wnioskodawcy oraz Powracającego Naukowca stanowiące załączniki do wniosku;

    - dokumenty potwierdzające uzyskanie stopnia naukowego / tytułu naukowego stanowiące załączniki do wniosku (opcjonalnie w języku angielskim lub łacińskim). 

     

    Całkowity budżet Programu:

    45 000 000 PLN. 

     

    Maksymalny budżet pojedynczego projektu:

    2 270 000 PLN. 

     

    Koszty kwalifikowalne w Projekcie:

    - wynagrodzenie Powracającego Naukowca - 250 000 PLN - 350 000 PLN rocznie przy zatrudnieniu na pełny etat doświadczonego naukowca; 180 000 PLN - 240 000 PLN rocznie przy zatrudnieniu na pełny etat naukowca niespełniającego wymogów dotyczących doświadczonego naukowca (kwoty te uwzględniają koszty zarówno pracownika, jak też pracodawcy tj. tzw. kwota brutto brutto). W przypadku zatrudnienia na niepełny etat stawka wynagrodzenia obliczana jest proporcjonalnie;

     

    - wynagrodzenia członków Grupy Projektowej w maksymalnej łącznej wysokości 200 000 PLN. Maksymalna kwota wynagrodzenia dla jednego członka grupy projektowej może wynieść 150 000 PLN rocznie przy zatrudnieniu na pełny etat;

     

    - przesiedlenie Powracającego Naukowca oraz osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w maksymalnej wysokości 20 000 PLN brutto (podróż, bagaż, transport mienia);

     

    - adaptacja i organizacja miejsca pracy oraz przygotowanie zaplecza badawczego Powracającego Naukowca oraz członków Grupy Projektowej w maksymalnej wysokości 50 000 PLN brutto (drobne remonty, zakupy, koszty przygotowania wniosków o dofinansowanie, wyjazdy członków Grupy Projektowej na konferencje, dodatki zadaniowe dla pracowników Wnioskodawcy).

     

    Wkład własny:

    - nie jest wymagany. 

     

     

    Dzięki projektom w ramach Programu, polskie uczelnie i instytuty naukowe będą miały możliwość pozyskania do współpracy specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz aktualną wiedzę w zakresie trendów badawczych w danej dyscyplinie naukowej.

     

    Program Polskie Powroty jest jedyną ofertą grantową dla polskich naukowców rezydujących w zagranicznych ośrodkach naukowych, która daje możliwość powrotu do Polski w celu stworzenia własnej grupy projektowej i prowadzenia badań z uwzględnieniem warunków finansowych na światowym poziomie. Ich obecność w polskiej przestrzeni naukowej da szansę na zwiększenie poziomu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i badań. 

     

    W załączeniu przesyłam wzór wniosku o dofinansowanie w Programie Polskie Powroty. 

     

    Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej:

     

    https://www.nawa.gov.pl/naukowcy/polskie-powroty/ogloszenie

     

    W przypadku Państwa zainteresowania aplikowaniem w konkursie lub potrzebą uzyskania dodatkowych informacji od przedstawiciela NAWA, uprzejmie proszę o kontakt z Działem Współpracy Międzynarodowej.

    Powrót