UMB odwiedził Marszałek Senatu RP oraz delegacja białoruskich władz parlamentarnych

14.02.2019 13:08

Zacieśnienie naukowej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku a białoruskimi uczelniami było tematem spotkania Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z przewodniczącym Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaiłem Miasnikowiczem oraz JM Rektorem UMB prof. dr hab. Adamem Krętowskim. Spotkanie zainicjowane przez Marszałka Senatu odbyło się w Aula Magna UMB.

Na zaproszenie Marszałka Senatu S. Karczewskiego z czterodniową wizytą do Polski przybył szef Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz. W Warszawie spotkał się z prezydentem RP, premierem, marszałkiem Sejmu oraz szefem MSZ.

Dzisiaj delegacja Białorusi odwiedziła także Białystok.

JM Rektor UMB prof. dr hab. A. Krętowski opowiedział białoruskim gościom o potencjale i specjalizacji uczelni, medycynie spersonalizowanej, badaniach chorób cywilizacyjnych, oraz o powstającym na UMB Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie. Przypomniał, że Uczelnia od lat współpracuje z Uniwersytetami Medycznymi w Grodnie i Mińsku, organizowane są wspólne konferencje naukowe, a na UMB studiuje blisko 20 białoruskich studentów. Przewodniczący M. Miasnikowicz z uwagą wysłuchał o badaniach sportowców, w tym piłkarzy Jagielloni na UMB. Poinformował, że białoruskie uczelnie rozwijają badania genetyczne i m.in. na tej podstawie typują przyszłych olimpijczyków.

Wśród 44 Doktorów Honoris Causa UMB jest wieloletni Rektor Grodzieńskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr med. Dymitr Adrejewicz Masłakow.

na spotkaniu podlaski senator Jan Dobrzyński zaapelował do białoruskich władz o usprawnienie przekraczania granicy dla podróżnych, oraz naukowców, którzy jeżdżą na konferencje do Białegostoku, czy Grodna.

W ciągu wizyty białoruskich gości na Podlasiu zaplanowano też spotkanie z wojewodą podlaskim i marszałkiem województwa podlaskiego.