UMB wsparł realizację projektu naukowo-wdrożeniowego uczniów z Zespołu Szkół Technicznych

21.03.2019 20:30

18 i 19 marca 2019 r. w Zakładzie Bromatologii UMB uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Władysława Andersa w Białymstoku profil gastronomiczny, realizowali projekt badawczo-wdrożeniowy pt.: "Ale pasztet",
    Głównym celem projektu było: stworzenie produktu o obniżonej zawartości mięsa, obniżenie kosztów produkcji poprzez zastosowanie większej ilości surowca roślinnego, zachęcenie konsumentów do spożywania wyrobów półmięsnych, urozmaicenie asortymentu wyrobów garmażeryjnych.

W projekcie oprócz szkoły ponadgimnazjalnej i Zakładu Bromatologii UMB brała też udział firma Lech Garmażeria Staropolska, która przeprowadziła próbę technologiczną w warunkach produkcyjnych z udziałem pracowników Zakładu.
    W Zakładzie Bromatologii UMB uczniowie oceniali wartość odżywczą nowo opracowanych receptur pasztetów (przy pomocy programu komputerowego opracowanego przez Instytut Żywności i Żywienia) oraz ich jakość metodą spektroskopii w bliskiej podczerwieni, a także oznaczali zawartość pierwiastków toksycznych.