• Aktualności

  Ponad 50 tys. złotych na remont zabytkowych detali dla UMB

  01.08.2019 14:43
  Autor: Administrator UMB

   

  Pieniądze przeznaczone będą m.in. na odnowienie attyk nad wejściami do pałacowych skrzydeł oraz schodów z piaskowca. Symboliczny czek przekazał kanclerzowi Uczelni marszałek woj. podlaskiego Artur Kosicki.

  Na dziedzińcu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa, podczas której zarząd województwa wręczył czeki 30 beneficjentom z całego regionu, w tym UMB. Przyznanie dotacji odbyło się na podstawie ogłoszonego wcześniej konkursu. W briefingu uczestniczyła także Wojewódzka Konserwator Zabytków, prof. Małgorzata Dajnowicz. Dziękując marszałkowi za troskę o stan historycznych budynków w regionie podkreśliła rangę dawnego Pałacu Branickich w promocji Podlasia.

  UMB od lat wykłada własne pieniądze i stara się pozyskiwać środki na prace konserwatorskie przy poszczególnych jego częściach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Uniwersytet wydał na ten cel ponad 12 mln zł.

  W tym roku odrestaurowywane są dwie rzeźby: nimfy Najady oraz Alegoria Zwycięstwa stojące na dachu Pałacu Branickich. Znajdują się one po stronie elewacji ogrodowej. W ramach restauracji są oczyszczane i zaimpregnowane, a ubytki uzupełniane. Kwota miejskiej dotacji na te prace wyniosła ponad 80 tys. zł.

  Na terenie Pałacu Branickich (nie licząc ogrodów) znajduje się ponad 130 rzeźb, z czego około 90 proc. wpisanych jest do rejestru zabytków. Do tej pory około 70 proc. rzeźb poddano konserwacji, pozostałe zaś czekają na prace renowacyjne.

  W tym roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, oprócz remontu attyk, gzymsów, oraz konserwacji wybranych pomieszczeń pałacu i renowacji pary rzeźb na dachu planuje także prace archeologiczne na dziedzińcu głównym (georadarem). W ostatnich latach udało się m.in. wyremontować rzeźby Herkulesów na dziedzińcu, odnowić Aula Magna oraz otworzyć multimedialne, nowoczesne muzeum w piwnicach Pałacu Branickich. Wszystko to w ramach dofinansowanego przez Unię Europejską projektu "Spacer w Przeszłość".

  Powrót