Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    VII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

    16.09.2019 16:15
    Autor: Administrator UMB

     

    Pod hasłem „PO STRONIE PRZEŻYCIA” w dniach 16-20 września 2019r. odbędzie się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. 

    Tegoroczna edycja kampanii skupi się w naszym kraju na profilaktyce tych nowotworów, wczesnego ich wykrywania oraz leczeniu nowotworów tej okolicy, ale również na podkreśleniu konieczności starań o jak najlepszą jakość życia chorych na nowotwory okolicy głowy i szyi po leczeniu przeciwnowotworowym.

    Raki głowy i szyi to nowotwory złośliwe występujące w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu. Są to głownie raki: wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi. 

    Pod względem częstości występowania zajmują 6 miejsce w Polsce. W 2013 roku raka głowy i szyi zdiagnozowano u prawie 11 000 osób. W tym samym roku w Polsce w wyniku choroby zmarło 6 000 pacjentów – to ponad dwa razy więcej niż rocznie ginie w wypadkach drogowych.

    Ponad 60% pacjentów już w momencie postawienia diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby. 60% z tej grupy umiera w ciągu 5 lat. Jeżeli nowotwór z tego obszaru zostanie zdiagnozowany we wczesnym etapie zaawansowania to stopień przeżywalności wynosi nawet 80-90%.

    Czynnikami ryzyka rozwoju nowotworów okolicy głowy i szyi są: alkohol, papierosy, przewlekłe drażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła (np. przez źle dopasowane protezy, ułamane korony zębów, przewlekła stany zapalne). W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko, określane jako „fenomen epidemiologiczny” tzn. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 roku życia, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Grupa ta określana jest jako młodzi dorośli. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

    Nowotwory Głowy i Szyi, poza tym, że stanowią zagrożenie dla życia pacjenta, powodują utratę mowy, zaburzenia procesu komunikatywnego, deficyty w obszarze podstawowych zmysłów, zniekształcenia twarzy, a co za tym idzie – poczucie wykluczenia, ostracyzmu społecznego i znacznego utrudnienia życia.

     

    BEZPŁATNE BADANIE PACJENTÓW
    -18.09.2019 - środa i 20.09.2019 - piątek (godziny 12.00-13.30) - Poradnia Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Laryngologii Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku

    ul. Skłodowskiej - Budynek Interny (obok SOR) przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 25

    15-950 Białystok (parter wejście główne i w prawo).


    Rejestracja WYŁĄCZNIE TELEFONICZNA na badanie - sekretariat Oddziału Otolaryngologii WSZ w Białymstoku nr tel 85 744 88 235.

     

    Kto powinien przebadać się pod kątem nowotworów głowy i szyi?

    Osoby znajdujące się w grupach ryzyka (palący papierosy, nadużywające alkoholu, narażone na ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego), które zauważyły u siebie 1 z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni:

    • ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
    • ból gardła
    • utrzymująca się chrypka
    • ból i/lub trudności w połykaniu
    • guzek w szyi
    • zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa

    Celem badania należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, laryngologa, chirurga szczękowego lub chirurga stomatologicznego.

    Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi realizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii Make Sense, którą zainicjowało i prowadzi Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi w ścisłej współpracy z organizacjami środowisk medycznych oraz pacjentów.

     

    Powrót