• Aktualności

  Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzymał akredytację potwierdzającą, że spełnia wysokie normy jakości i profesjonalnego leczenia pacjentów

  06.11.2019 15:54
  Autor: Administrator UMB

   

  Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzymał akredytację potwierdzającą, że spełnia wysokie normy jakości dotyczące leczenia pacjentów. Akredytację przyznało po audycie na 3 lata Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
  Zestaw standardów akredytacyjnych dla szpitali wprowadzono w Polsce 10 lat temu. Zawiera ponad 220 elementów podzielonych na 15 działów. Standardy ukierunkowane są na poprawę jakości i bezpieczeństwa opieki wszechstronnie obejmują funkcjonowanie szpitala.
  Co daje szpitalowi akredytacja? :
  - zwiększenie poziomu jakości świadczonej usługi ,
  - zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, zadowolenie i satysfakcję pacjentów-tworzenie bliskich relacji z pacjentem,
  - ujednolicenie zasad sprawowania opieki nad pacjentem w oparciu o naukowe podstawy,
  - monitorowanie funkcjonowania i własnej działalności, poznanie oczekiwań pracowników,
  - sprzyjanie konkurencyjności szpitala.

  Program akredytacji szpitali funkcjonuje w Polsce od 1998 roku. System został opracowany i wprowadzony przez Ośrodek Akredytacji i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) w Krakowie na podstawie wzorów czołowych instytucji akredytujących na świecie. Zestaw standardów dla polskich podmiotów leczniczych został utworzony przez środowisko przedstawicieli medycznych przy pomocy ekspertów zagranicznych z USAID (Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego) i JCAHO (Wspólna Komisja ds. Akredytacji Organizacji Ochrony Zdrowia). W Białymstoku podobną akredytację ma tylko jeszcze jeden szpital MSWiA.

  Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku jest największym na Podlasiu ośrodkiem diagnostyczno – leczniczym dla dzieci i młodzieży. Szpital rozpoczął działalność w 1988r. W 15 klinikach i oddziałach hospitalizowanych jest rocznie prawie 20 tys. osób a w 35 poradniach specjalistycznych leczy się prawie 140 tys. pacjentów. W Szpitalu zatrudnionych jest: 224 lekarzy, z czego 170 to lekarze specjaliści w tym 29 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 381 pielęgniarek, z których 240 posiada specjalizacje.
  Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, jako jedyny w województwie podlaskim posiada Klinikę Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz znakomicie wyposażoną Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej oraz Stację Dializ dla dzieci.

   

  Powrót