UMB zakończył prace konserwacyjne zewnętrznych elementów architektonicznych Pałacu Branickich

15.11.2019 11:53

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku roku zakończył prace związane z bieżącą konserwacją niektórych zewnętrznych elementów architektonicznych Pałacu Branickich w Białymstoku.

Detale poddane konserwacji to: dwie attyki nad wejściami do skrzydeł bocznych Pałacu, dwa gzymsy oraz kamienne schody wejścia bocznego do korpusu głównego. Podjęte działania były podyktowane koniecznością zatrzymania procesów destrukcji detali architektonicznych, które pod wpływem warunków atmosferycznych, codziennej eksploatacji i starzenia się elementów składowych uległy zniszczeniu.

Roboty budowlane zostały wykonane przez firmę KATANGA Grzegorz Kwapisiewicz, wyłonioną w postępowaniu przetargowym o udzielenie zamówienia. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 106 641 zł, z czego 50% kosztów, tj.: 53 320,50 zł pokrył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w ramach dotacji celowej na zadania z zakresu ochrony zabytków.