• Aktualności

  Europejski Dzień Dziedzictwa Akademickiego odbył się na UMB

  19.11.2019 08:44
  Autor: Samodzielna Pracownia Historii Medycyny i Farmacji

  EUROPEJSKI DZIEŃ DZIEDZICTWA AKADEMICKIEGO

  NA UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM W BIAŁYMSTOKU

  18 listopada 2019 roku

  TEMAT – (R)EVOLUTION”

   

  Uniwersytety od wieków pełnią niezbywalną rolę w kształtowaniu kultury, odkrywaniu tajemnic świata i natury ludzkiej. Uczelnie są kluczowymi podmiotami, które badają zrównoważony rozwój i angażują się w akademickie i publiczne debaty dotyczące przyszłości. W celu uhonorowania zasług społeczności akademickiej, co roku w dniu 18 listopada obchodzony jest w Europie DZIEŃ DZIEDZICTWA AKADEMICKIEGO. Za hasło tegorocznego wydarzenia obrano: ”(R)evolution”

   

  Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w ramach obchodów Europejskiego Dnia dziedzictwa przygotował dwa wydarzenia.

  Pierwsze pod hasłem: „Od genetyki do genomiki - nowe perspektywy rozwoju technik biologii molekularnej”.

  Zastosowanie szerokiej gamy technik biologii molekularnej zrewolucjonizowało biologię człowieka, genetykę populacji i ekologię. Nowoczesne techniki genomiczne mogą pomóc odpowiedzieć na wiele ważnych pytań dotyczących podłoża rozwoju wielu chórób cywilizacyjnych. Zajęcia będą obejmować przegląd wysokoprzepustowych metod analizy naszego genomu, w tym sekwencjonowanie nowej generacji (ang. next-generation sequencing). NGS w połączeniu z bioinformatyką i biostatystyką zapewnia bowiem nowe możliwości zrozumienia zagadnień biologicznych, w tym procesów fizjologicznych i rozwoju organizmu, struktury i zmienności genetycznej populacji, adaptacji do warunków środowiskowych, ewolucji, filogenetyki i immunologii.

  Centrum Badań Klinicznych UMB odwiedzili maturzyści z IV LO w Białymstoku. Zajęcia przygotowała dr Magdalena Niemira.

   

  Drugie pod hasłem „Ewolucja medycyny w Pałacu Branickich”

  Z tej okazji Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przygotowało specjalne spacery historyczne.

  Organizator: Uniwersytet Medycyny w Białymstoku, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Biuro Promocji i Rekrutacji, Centrum Badań Klinicznych.

  Powrót