• Aktualności

  ONCOweek. Podlaski Tydzień Profilaktyki i Leczenia Chorób Nowotworowych rozpoczął się na UMB

  02.12.2019 12:21
  Autor: Administrator UMB

   

  ONCOweek 2019 to zupełnie nowe podejście do profilaktyki nowotworowej. Przez tydzień wybitni specjaliści z całej Polski będą rozmawiać w Białymstoku o tym co robić, by zminimalizować ryzyko choroby.

  Tegoroczna edycja ONCOweek jest poświęcona profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka płuc, nowotworów wieku dziecięcego oraz nowotworów piersi. W Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku spotkała się młodzież z kilkunastu białostockich szkół podstawowych wraz z opiekunami.

  Podczas 7 dni wydarzeń edukacyjnych, w formie wykładów, prelekcji i debaty oxfordzkiej organizatorzy angażować będą uczestników do zwrócenia uwagi na możliwości zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory i umiejętność rozpoznawania wczesnych sygnałów tych chorób.

  ONCOweek rozpoczęła na UMB konferencja uczniowska pt.: „Wybieram zdrowie”. Młodzież z klas 6, 7, 8 szkół podstawowych, dowiaduje się jak promować prowadzenie zdrowego stylu życia wolnego od tytoniu. Spotkanie przygotowali studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz członkowie Komitetu Ogranizacyjnego Wydarzenia ONCOweek. Wykłady i warsztaty prowadzą doświadczeni lekarze, specjaliści min. onkologii klinicznej i medycyny ratunkowej, pedagodzy z szerokim doświadczeniem dydaktycznym oraz studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

  Doktor Mirosław Rybałtowski, dyrektor ds. Medycznych Białostockiego Pogotowia Ratunkowego opowiedział młodzieży o zdrowym stylu życia bez papierosów i swojej pasji biegania ultra-maratonów. Dr Rybałtowski jest zaangażowany w pomoc charytatywną.

  7 grudnia w Euroregionalnym Centrum Farmacji przy ul. Mickiewicza 2, odbędzie się Konferencja naukowa pt.: „Współpraca zespołowa w leczeniu onkologicznym”, kierowana do lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, natomiast również 7 grudnia na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB przy ul. Szpitalnej 37 w Białymstoku, zaplanowano konferencję pt.: „Nowotwór pod czujnym okiem dziś i jutro”. Skierowana jest ona do studentów i innych pracowników zawodów medycznych.

  8 grudnia w Aula Magna Pałacu Branickich w godz. 10:00-12:00 odbędzie się Panel Vesaliusza– debata studentów oraz wybitnych lekarzy, mentorów na temat miejsca medycyny w ich życiu.

  Tegoroczna Konferencja uczniowska ma na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez wzmacnianie świadomości zagrożeń wynikających z palenia nikotyny w tym e-papierosów, rozpoznawania zagrożeń środowiskowych oraz społecznych dla życia i zdrowia młodego człowieka, jak również szerzenie wiedzy na temat konsekwencji złych nawyków w codziennym życiu.

   

  Organizatorami konferencji są: Fundacja Thorax, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

   

  dr hab. n. med. Ewa Sierko - Przewodnicząca Komitetu Naukowego ONCOweek

  mgr. Mariusz Łupiński – Przewodniczący Konferencji Uczniowskiej,

  Konrad Zuzda - Przewodniczący Konferencji Studenckiej,

  oraz Ewelina Naumnik Fundacja Thorax.

   

  Szczegółowy program Konferencji Uczniowskiej znajduje się w linku:

  https://oncoweek.pl/wp-content/uploads/2019/11/1_PONIEDZIA%C5%81EK_plan.pdf

   

  ONCOweek 2019 zostało objęte Honorowym Patronatem: Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - J.M. prof. dr hab. Adama Krętowskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku - Tadeusza Truskolaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego - Artura Kosickiego i Rzecznika Praw Pacjenta - Bartłomieja Chmielowca.

  Powrót